sloopt, het monument op nr. 56 zou een twintigtal meters naar links herbouwd wor den. De panden 26 en 28 op de hoek met de Kreupelstraat zouden blijven staan. Dit was toch wel weer een wijziging ten opzichte van de geruchten, maar ook ten opzichte van een binnenskamers gehouden eerder gevelplan, waarbij het monument op nr. 56 op de bestaande plaats was gehandhaafd. Maar zeker was het ook een teleurstelling omdat een ieder in de mening verkeerde, dat toch minstens een aardige aan de histo rische omgeving aangepaste gevel (ook een randvoorwaarde) zou worden ont worpen. Opzet was om in februari 1992 met de sloop te beginnen en, na archeologisch bodem onderzoek, uiterlijk in met met de bouw te starten. Op de presentatie van 19 november maakte de Historische Vereniging voor het eerst kennis met de plannen. Ten opzichte van de in de pers afgedrukte aanzichttekening was het plan alweer gewijzigd. Herbouw van het monument was geschrapt, de moder ne gevel was meer naar links doorgetrokken. De Vereniging formuleerde aldaar een eerste voorlopige afwijzende reactie. Al snel bleek dat de Historische Vereniging in haar kritiek niet alleen stond. Op de vergadering van de gemeentelijke Commissie Cult./Gem.Werken/Stadsontwik- keling/Verkeer van 2 december 1991 waren de fracties op één na tegen het ontworpen gevelbeeld van Lange Kerkstraat en Kreupelstraat. Na intensieve bestudering van het voorgestelde bouwplan richtte het bestuur van de Historische Vereniging zich tenslotte op 13 januari 1992 tot B W in een uitgebreid schrijven waarin de bezwaren bekend werden gemaakt. Afschriften van deze brief werden verzonden aan de leden van de Gemeenteraad, de Schiedamse Monumen tencommissie, de Commissie Welstand, de Bond Heemschut, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg de plaatselijke en regionale dag- en advertentiebladen, Radio Schiedam en Radio Rijnmond. BEZWAREN TEGEN HET PLAN De brief bevatte niet alleen een simpel afwijzen. Getracht werd de bezwaren met ar gumenten de onderbouwen, terwijl tevens suggesties werden gedaan om bestaande bebouwing te handhaven of de ontworpen nieuwe gevel aantrekkelijker te maken. De belangrijkste gedeelten uit de brief worden hieronder samengevat weer gegeven. - De Historische Vereniging Schiedam is in principe niet tegen winkelvoorzieningen op die plaats. - Facadebouw of historiserend bouwen heeft niet onze voorkeur. - Afbraak van historische gebouwen en opbouwe elders moet in de regel worden voorkomen en in dit geval zelfs afgeraden. - Een grootschalig eenvormig complex is in een fijnmazige historische stad niet aanvaardbaar. - Een parkeergarage in een historisch centrum roept in de meeste gevallen meer ver- 31

Scyedam | 1992 | | pagina 31