HANDELSMERKEN Er zijn tientallen vogels en zoogdieren als handelsmerken voor jenever gedeponeerd. Maar vissen zijn een uitzondering. De zalm met de woorden 'Weesp'en 'W. WC. Co.'was een merk van de Schiedam- se jirma Schade Buysing, op het eind van de vorige eeuw ingeschreven als handelsmerk. Weesp was vroeger een grote moutwijn en jeneverleverancier maar is later geheel door Schiedam overvleugeld en sindsdien betrokken de Amsterdamse distillateurs, waaraan Weesp veel leverde, ook uit Schiedam hun grondstof. Maar als in een deel van de wereld de naam Weesp nog bekend is dan gebruik je dat natuur lijk. De letters zullen wel staan voor het handelshuis dat de jenever verhandelde. De vis met het kroontje is door J.A.J. Nolet aan het eind van de vorige eeuw gedeponeerd. De rechterfiguur is Prins Hendrik, verloofde van Koningin Wilhelmina, toen het merk op 25 oktober 1900 werd ingeschreven. Eigenaar van het merk was de Maatschappij voor Uitvoer Commissiehan del' te Amsterdam en deze gebruikte het voor dranken (jenever, bier en wijn) provisiën, papier en zeep. De zalmvisserij ontleende zijn naam aan een andere prins Hendrik. Willem Frederik Hendrik (1820-1879) was de 3e zoon van koning Willem II. Deze prins, die al op zijn 13e bij de Marine diende, hij werd de zeevaarder genoemd, ondersteunde krachtig Nederlandse scheep- vaartondememingen. Ook was hij vanaf1870(voor zijn broer Willem III) stadhouder van Luxemburg. Of er ook jenever en zeep naar hem genoemd is, is niet bekend. Toen Koningin Wilhelmina de troon be steeg werden tientallen produkten naar haar genoemd. Losse nummers ƒ4.75 ISSN: 0166-5472

Scyedam | 1992 | | pagina 40