Overzicht van de werf Wilton Fijenoord na 1927. Opgenomen in het grote dok is de Statendam. Op de achtergrond zijn nog huisjes (en bomen) van de vroegere zalmvisserij. Later zullen hier nieuwbouwhel- lingen komen. In 1916 had Wilton van het baggerbedrijf Volker 68 ha grond gekocht voor f 3,6/m2. (foto uit Gedenkboek WF) Opmerkelijk is dat uit Engeland, Frankrijk en Hamburg soortgelijke berichten komen. In Noorwegen maakte men het helemaal bont, daar was sprake van 2x daags. En altijd betrof het mensen die van nature een niet zo'n sterke positie hadden. Maar zalm is toch een delicatesse? Jawel, maar alles kan te veel worden. Bovendien werd waarschijnlijk de zalm vroeger gezouten en was minder smakelijk. Hoewel al in 1887 een Frans-Duits verdrag verbood industrieel afvalwater te lozen, ging de waterkwali teit ook steeds meer achteruit. In vakkringen werd de term 'Karbol zalm' (zalm met een chemische industrie lucht) een begrip. Zalm welke nu op de markt is in Neder land komt uit landen als Noorwegen en Canada waar zalm dikwijls in kweekvijvers opgroeit. Enkele grote landen hebben onlangs met Japan afgesproken dat vanaf 1992 in ieder geval niet meer op grote schaal in open zee op zalm mag worden gevist. Dit om overbevissing tegen te gaan. Om dezelfde reden kenden wij vroeger ook zo iets. Het Rijn tractaat kende gesloten tijden: 16 augustus - 15 oktober, in het weekend en 's nachts van 21-03 uur. Bij Koninklijk Besluit werden de werkelijke open en gesloten tijden vastgesteld. Prins Hendrik aan de Maaskant In 1851 verkoopt de Staat (Domeinen) een stuk (buitendijkse) riet en bieslanden aan de gemeente Schiedam, echter zonder een bepaling voor het 'recht van aanwas'. De Staat eist dan veel later een strook grond van 10 meter in erfpacht, liet daar een kade bouwen en verpachtte dit aan 'Prins Hendrik' om daar een zalmzegenvisserij te be ginnen. Dit is dan de verplaatste hoger gelegen visserij (zie elders). 7

Scyedam | 1992 | | pagina 7