kotters genoemd. Zij voeren langs de Engelse kust en leverden daar de schepen aller lei waren, naar men zegt veelal Haarlemmer-olie gemengd met vingerhoedskruid. Bestemming? Mij onbekend. Maar zeker is, dat de Engelsen de sluikhandel stopzet ten, toen men de flessen voor de helft met thee ging vullen. Er werd gesmokkeld, ziehier reeds het verderf. Maar slechts een begin; u weet nog niet alles. Laten wij aanvangen met hetgeen nog het meest door de beugel gaat. Ik doel op het gezellige café Maas, op het Hoofdplein, geëxploiteerd door een vriendelijke moe der en vrolijke dochters. Officieren ter koopvaardij vonden daar een prettig onthaal en ook vele heren uit de stad vereerden het etablissement op 't Hoofd met hun gewaar deerde aanwezigheid. Maar er is meer. Amsterdam had zijn Nes en Zeedijk, Hamburg zijn Sankt Pauli, Schiedam had zijn Hoofd. En op dat Hoofd waren danshuizen, twee in getal. Daar kwamen de zeelieden, daar kwamen ook vrouwen. Zij werden geleverd door de indus trie. De kaarsenfabriek Apollo, gelegen op 't Oosterhoofd, waaraan verbonden is de naam van een onzer tachtigers, van Arie Prins, jarenlang daar directeur, voorzag zon der het te willen, de danshuizen van de nodige stoffering, 's Avonds, na de lange werk dag, zag me n de Waspitten, een soort die van ouds, in 't bijzonder te Amsterdam, een twijfelachtige reputatie genoten, de Varkenssluis overtrekken - het was zeker niet door deze trek, die Arie Prins inspireerde tot zijn Heilige Tocht - en de danshuizen binnengaan. Daar verwisselden zij hun lompe werkschoeisel voor elegante dansmuiltjes, die de patroon hun gracielijk verstrekte. Boven de danssalon, op de verdieping, hadden de patroons boudoirtjes ingericht, die desgewenst de paren een knus en intiem samenzijn boden. En erger nog - node komt het mij over de lippen - er waren vrouwen, inwonend, verbonden aan de inrichting. Ja, ik moet het bekennen, onze goede stad heeft de gepatenteerde ongerechtig heid gekend. Sinds 1870 had men voor dit bedrijf een vergunning nodig; het gemeentebestuur ver leende of weigerde de autorisatie voor het houden van huizen van Ontucht. Huizen van Ontucht, wat klinkt dat stug en koud, meedogenloos, veroordelend, hardvochtig, vijandig. Hoe anders, begrijpender, humaner het Franse woord Maison de Tolérance. Hierin ligt verborgen iets vergoelijkends, iets van 'niets menselijks is mij vreemd', iets van 'wie Uwer zonder zonden is,...' Spreekt hieruit een verschil in volksaard' begrijpen de Fransen en wij elkaar niet op sommige punten? De jurist in mij wordt wakker naar aanleiding van 's Raads verordening op de slechte huizen en hij gaat peinzen over het rechtskarakter van de administratieve vergun ning en de daaraan verbonden voorwaarden. Bladzijden schreef ik vol over dit on derwerp, maar aan deze vergunningen, ik moet het bekennen, heb ik niet gedacht. Voorwaarden? Ja zeker, de overheid eiste een vergunning om een oogje in het zeil te kunnen houden en dat oogje te richten naar de juiste plaats. Een der voorwaarden was het verplichte medisch onderzoek. Maar te Schiedam had men daarmee buiten de waard gerekend. Het publiek maakte het de vrouwen eenvoudig onmogelijk een stap buiten de deur te doen. Langs de weg werden ze gemolesteerd. Dan maar per rij tuig. Ook daarmede waren de moeilijkheden niet opgelost, men gooide slijk en zelfs 55

Scyedam | 1992 | | pagina 15