De Laan Ons Genoegen bij de Vlaardingerdijk. Foto uit begin 1941. (Foto. Gem. Archief) Na de pauze hield de heer H.A.M. Roelants een toespraak. Als medeoprichter en voorzitter van de Officieren Vereniging sprak hij dat op een zomerdag van het jaar 1876 zich duizenden mensen in en nabij de Tuin hadden verzameld om getuige te zijn van de feestelijke opening. Tot zover het verslag. Het is ook aardig dat Bart Verhallen, Kapelmeester der dienstdoende schutterij te Schiedam ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan een feestmars heeft geschreven, op gedragen aan H.A.M. Roelants en W.A. Beukers. Deze Verhallen, waarvan de mars 'De Rotterdamsche Vlag' nog steeds bekend is, was ook kapelmeester te Rotterdam. Ook in het verleden waren er muziekbanden tussen de Rotterdamse en Schiedamse schutterijen. De bekende W.J. Hutschenruyter was Kapelmeester van beide korpsen. De meest uiteenlopende bijeenkomsten vonden plaats. Voor de plaatselijke afdeling der S.D.A.P. zou P.J. Troelstra op 5 februari 1902 spreken over 'De brandkast be schermd door Bijbel en Wierookvat'. Maar in maart 1906 wordt geweigerd de zaal aan de S.D.A.P. te verhuren waar dr. J.v.d. Brink (ex-priester) zou spreken. Volgens de Schiedamsche Courant moet de reden gelegen zijn dat v.d. Brink in priesterkleding optreedt. De vergadering vindt dan plaats in 'Constantia' op de Hoogstraat. De Zendingsdag der Gereformeerde Kerken Zuid Holland vindt er plaats en de R.K. Volksbond viert er Pausfeest. Generaal W. Booth, stichter van het Leger des Heils, bezoekt Schiedam en ook het ge bouw. De S.C. van 28 april 1902: 'In de handen klappende ontving de grijsaard de welkomsgroet, om daarna in een armstoel plaats te nemen. Er wordt gezongen en ge beden en de generaal hield een rede'. 61

Scyedam | 1992 | | pagina 21