DOUBLE DISTILLED PL RE Omstreeks 1800 had Jan Nolet een bedrijf op de Korte Haven. In een in 1968 verbrand pand was een af beeldingvan de 'Dubbele Adelaar', boven de ingang. De Dubbele Adelaar is het hoofdmerk van hetbe- drijf geworden. (Foto Roovers. Collectie Gem. Archief) Joannes Nolet maakte goede maar ook bijzonder slechte tijden met zijn bedrijf door. Tot aan de jaren tachtig verliepen de zaken van de meeste Schiedamse branders voor spoedig. Als gevolg van een oorlog met Engeland in de jaren tachtig werd de export over zee tijdelijk volkomen lam gelegd. Aangezien de afnemers van het Schiedamse produkt over de gehele wereld gevestigd waren, leverde dit behoorlijk wat problemen op. Tevens werd een groot deel van de Hollandse koloniën bezet, zodat de export naar deze gebieden ook stil lag. In de loop van de oorlog werd de jenever echter toch met enorme hoeveelheden via neutrale havens en met neutrale schepen vervoerd. De branders hadden echter ook nog te voldoen aan de vraag naar hun produkt in eigen land en elders, bijvoorbeeld het achterland, het Rijnland. Na 1790 steeg de prijs van moutwijn tot bijna het dubbele, terwijl de prijs van grond stoffen nauwlijks opliep. Deze prijsstijging zorgde voor een belangrijke opleving. In deze periode werd door de branders een vermogen verdiend. De opleving stimuleerde de aanbouw van onder andere vele nieuwe branderijen, pakhuizen, mouterijen en molens. Teruggang Na het midden van de jaren negentig leidde de branderijnijverheid een onrustig en kwijnend bestaan. Zij was vele jaren puur aangewezen op de vraag in eigen land. De 105

Scyedam | 1992 | | pagina 25