De branche maakte moeilijke tijden door, zeker ook als gevolg van de algehele crisis van 1929. De negende generatie: H.R.M.A. Nolet en P.M.A. Nolet In 1927 wordt de oudste zoon van J.A.J. Nolet, Henricus Raymundus Maria Antonius Nolet, in de zaak opgenomen. Op het moment dat J.A.J. Nolet in 1934 sterft werd H.R.M.A. Nolet beherend vennoot van de inmiddels Commanditaire Vennootschap J.A.J. Nolet. Al snel besluit hij zijn jongste broer Paulus Maria Antonius Nolet op te nemen in de firma. Aangezien H.R.M.A. Nolet zonder kinderen is gestorven werd zijn jongste broer ook zijn opvolger. In de loop van de jaren dertig besluit H.R.M.A. Nolet, waarschijnlijk geïnspireerd door zijn opleiding aan de Technische Hogeschool in Delft het bedrijf op verschillen de punten te vernieuwen. Allerlei technische verbeteringen werden aangebracht. Uit de correspondentie uit deze periode blijkt dat de firma ondanks de crisis zich re delijk kon handhaven. Vlak voor de Tweede Wereldoorlog hielden de verkoop op de binnenlandse en de buitenlandse markt elkaar ongeveer in evenwicht. Tweede Wereldoorlog De bezetting van Nederland door de Duitse troepen in mei 1940 maakte alle export onmogelijk. Het bedrijf werd gedwongen zich te concentreren op de binnenlandse markt. Maar in de loop van de oorlog werd ook de verkoop van gedistilleerd op de binnenlandse markt aan banden gelegd. De rantsoenen werden in de loop van de oorlog steeds kleiner. Gedistilleerd werd schaars en kreeg daardoor een ongelooflijk grote waarde. Het bedrijf heeft ondanks de sterk verminderde afzet de oorlog goed doorstaan. De bedrijfsgebouwen hadden nauwelijks schade geleden. Verschillend malen is wel tij dens de oorlog geprobeerd in te breken. Ook de bezetters hebben verschillende malen invallen gedaan bij het bedrijf. De schade bleef echter beperkt. Herstel Na de bevrijding heeft het nog enkele maanden geduurd voordat weer drank uit geleverd kon worden. Het rantsoeneringbureau legde vlak na de bevrijding beslag op alle voorraden en grondstoffen. De verkoop lag enige tijd volkomen stil. In de loop van 1945 werd de verkoop van gedistilleerd weer toegestaan. Langzaam nam de produktie weer toe. Het duurde echter nog enkele jaren voordat de produktie en verkoop van gedistilleerd weer geheel vrij werd gegeven. Vlak na de oorlog had het bedrijf, naast het toegewezen rantsoen, de beschikking over een aanzienlijk voorraad gedistilleerd. Voor het uitbreken van de oorlog hadden de heren Nolet namelijk een hoeveelheid gedistilleerd ingemetseld, om het op deze wij ze niet in de handen van de eventuele bezetters te laten vallen. Deze voorraad gedistil leerd werd in de eerste correspondentie vlak na de bevrijding bij klanten uitgebreid aangeprezen. De bewaard gebleven drank was enkele jaren gelagerd geweest en daar door was de kwaliteit alleen maar toegenomen. In de schaarse tijden vlak na de oor log vormde deze voorraad een bijzondere buitenkans voor het bedrijf. Op allerlei manieren probeerde Nolet de contacten met de binnenlandse afnemers en ook met de buitenlandse afnemers te herstellen. De export had natuurlijk een tijd vol- 118

Scyedam | 1992 | | pagina 38