ledig stil gelegen. Aangezien het bedrijf niet afhankelijk wilde zijn van de verkoop op de Nederlandse markt, was vooral ook het herstel van de export van groot belang. De export bleef echter in de periode na de Tweede Wereldoorlog vrij beperkt van om vang. De Nederlandse markt werd het belangrijkste afzetgebied voor Nolet. Ook andere distillateurs kregen te maken met, vergeleken met de periode voor de Tweede Wereldoorlog, een verminderde afzet op de buitenlandse markt. Buiten Nederland was nauwelijks nog vraag naar het Schiedamse produkt. Andere gedistil leerd produkten, zoals bijvoorbeeld whisky, hadden de plaats van jenever in genomen. Prijsafspraken en Onrust Om de situatie op de binnenlandse markt te kunnen beheersen werden door het over grote deel van de Nederlandse distillateurs diverse zogenaamde kartelafspraken ge maakt. De belangrijkste afspraken waren de prijsafspraken. Om een redelijke winst marge te kunnen realiseren werden onder andere minimumprijzen vastgesteld voor de verkoop van diverse dranken per fles en op fust. Ook de tussenhandelaren, de ho recabedrijven en de slijterijen werden bij deze afspraken betrokken. Het Schiedamse familiebedrijf kon zich, ondanks de beperkte export redelijk handhaven. In 1962 werd de heer H.R.M.A. Nolet opgevolgd door zijn broer de heer P.M.A. Nolet. In datzelfde jaar startte zijn zoon C.H.J. Nolet sr. in het familiebedrijf. Tot eind jaren zestig werden iedere jaar redelijke winsten gerealiseerd. Eind jaren zestig, begin jaren zeventig veranderde de situatie voor de Nederlandse distilleerderijen ingrijpend. Er ontstond grote onrust in de al jaren vrij rustige gedis tilleerd wereld. Door wijziging van de eerdergenoemde Drankwet nam het aantal slijterijen sterk toe. Een felle concurrentiestrijd tussen de slijterijen onderling was het gevolg. Als reactie op deze felle strijd brachten verschillende distillateurs, naast de bestaande merkjenevers, de zogenaamde 'witte jenevers' op de markt. Deze merkloze jenevers werden voor prijzen verkocht, die ver onder de vastgestelde minimumprijzen lagen. Door steeds meer bedrijven werden in de loop van de jaren zeventig de prijsafspraken genegeerd. Er ontstond een enorme prijzenoorlog. Velen konden echter de strijd niet aan. In korte tijd liep het aantal distilleerderijen sterk terug. Om te overleven kozen vele andere bedrijven voor samenwerken, fuseren en schaalvergroting. Nieuwe produkten Het familiebedrijf Nolet probeerde zich echter in deze moeilijke periode van de an dere bedrijven te onderscheiden door de nadruk te leggen op een ambachtelijke wijze van produceren. Zij deed niet mee aan de prijzenoorlog, maar koos voor kwaliteit. In 1977 werd na uitgebreid onderzoek een jenever met de naam 'Ketel 1' op de markt gebracht. Deze werd en wordt nog steeds op ambachtelijke wijze geproduceerd. Voor het produkt werden speciale afspraken gemaakt. Vastgelegd werd onder andere dat 119

Scyedam | 1992 | | pagina 39