het produkt niet onder een bepaalde prijs mocht worden verkocht. Het nieuwe pro- dukt werd in de loop van de tijd een bijzonder populaire jenever. Tevens werd het uitgebreide assortiment van de distilleerderij teruggebracht tot een klein, maar sterk assortiment. Het oude Nolet-assortiment verdween nagenoeg ge heel van de markt. Men concentreerde zich bijna volledig op de verkoop op de Neder landse markt. Het bedrijf is in de loop van de tijd sterk gemoderniseerd; Er is bijvoorbeeld een mo derne 'bottle-lijn' geïnstalleerd. De wijze van produceren blijft echter centraal staan. De oude met kolen gestookte 'Ketel 1' neemt een belangrijke plaats in de distil leerderij, naast de andere grote op gas gestookte roodkoperen distilleerketels. De bewuste keuze die de heren P.M.A. Nolet en zijn zoon C.H.J. Nolet in de jaren zeventig hebben gemaakt heeft ervoor gezorgd dat het bedrijf nu floreert. Zij is op het ogenblik een van de weinige zelfstandige familiebedrijven in de gedistilleerd- branche. Inmiddels heeft zich een nieuwe generatie aangediend. GLASFABRIEK DE BATAAF Er is een tijd geweest dat Schiedamse en Rotterdamse distillateurs grote belangen hadden in glasfabrieken. Want terwijl vanaf 1880 het snel bergafwaarts ging met de branderijen in Schiedam, beleefden de distillateurs juist goede tijden met de grootste omzetten in de jaren vlak voor de eerste wereldoorlog. En in die tijd werd steeds meer op fles verzonden in plaats op fust. Dit maakte dat vanaf 1905, naast de twee bestaande glasfabrieken in Schiedam, waar distillateurs als commissaris bij betrokken waren, J.J. Melchers, H. Jansen en Hasekamp zelf glasfabrieken stichtten. Een groep klei nere distillateurs wilde gezamelijk een bestaande glasfabriek in Capelle aan de IJssel overnemen en toen dit niet lukte richtten zij 'De Bataaf op. Deze glasfabriek lag in de polder 's-Gravenland bij de rolbrug aan de grens van Schiedam. Deze begon eind 1912/begin 1913 met de produktie. Als firmanten traden op de distilla teurs T.A.J. Zoetmulder en RJ. Kleijpool. Er was een Raad van Beheer met de Rotter damse en Schiedamse distillateurs, waaronder J.A.J. Nolet. Als voorzitter trad op Harwegen den Breems van de firma A. Houtman Co. De installatie, een Siemens oven met negen dubbele 'werksteden' bleek al spoedig te groot voor de deelnemende distillateurs en het overschot aan capaciteit werd benut voor het maken van demi johns, vooral afgenomen door de mandenmakerij A Strijkers in Tiel. De eerste wereld oorlog brak uit en het bedrijf lag tot 1916 stil en heeft daarna nog onregelmatig tot 1920 gewerkt. Niet alleen bleef de jenever export sterk achter, maar ook de technische ontwikkelingen maakte flessenproduktie in minder fabrieken - maar met veel grote re capaciteit - noodzakelijk. (met dank aan J. de Pater voor verstrekte informatie) (W.S.) 120

Scyedam | 1992 | | pagina 40