IETS OVER HUWELIJK EN GEBOORTE Het was gewoonte geworden om de levenspartner te zoeken in eigen kring. Een voorbeeld van het trouwen van meerdere kinderen uit een gezin met die uit één enkel, ander gezin is het huwelijk van Joannes Andreas Nolet, neef van J.A.J. Nolet senior, met Catharina Maria Wenneker op 9 april 1834, dat op 27 mei 1835 werd ge volgd door het huwelijk van Joannes Wenneker, broeder van Catharina, met Maria Petronella Jacoba Nolet, zuster van Joannes Andreas. Nog een voorbeeld is de echtverbintenis van Antonius Comeliszoon Nolet, een neef van de vader van J.A.J. Nolet senior, met Cornelia Joanna van der Burg op 30 oktober 1825. Die werd voorafgegaan door de echtverbintenis tussen Cornelia's broer, Arnol- dus van der Burg en Anna Maria Nolet, een zuster van Antonius, op 22 augustus 1814. Uit laatstgenoemde relatie werd Catharina Joanna van der Burg geboren en zij trouwde op 8 november 1837 met Joannes Balthazar Nolet, de enige zoon van een neef van haar moeder. Wilhelmus Adrianus van der Burg, de broer van Catharina Joanna, trad vervolgens op 29 november 1838 in het huwelijk met Cornelia Joanna Magdalena Nolet, een zuster van Joannes Balthazar. Een kleinzoon van Joannes Balthazar, Ignatius Theodorus Maria Nolet geheten en ooit directeur van Loopuyt's Bank in de Lange Nieuwstraat, was geboren uit een ver bintenis tussen Adrianus Cornelius Nolet en Cornelia Joanna Maria Meijer. Laatstgenoemde was zelf een dochter van Joannes Henricus Meijer en Helena Cor nelia Antonia Nolet, een dochter van Joannes Cornelius Jacobs Nolet, een neef van Joannes Balthazar, zodat hier sprake was van een huwelijk tussen achterneef en ach ternicht. Ignatius Theodorus Maria liet zich hierdoor kennelijk inspireren, want op 21 januari 1910 werd hij in de echt verbonden met Wijnanda Cornelia Liduina Jan sen, een dochter van een zuster van zijn moeder. Ook dit soort trouwerijen tussen ach terneef en achternicht of tussen neef en nicht kwam meerdere malen voor. Men was zelf katholiek en huwden met een katholieke partner. Er is voor 1900 maar één echte uitzondering op deze regel bekend en wel het huwelijk van Elisabeth Lucasdochter Nolet, kleindochter van de stamvader Jan Lucasse Nolet. Zij trad op 23 maart 1738 in het huwelijk met de protestant Govert van den Dool. Een 'halve' uitzondering was het trouwen van Joanna Margaretha Nolet, dochter van Amoldus Janszoon Nolet, één van de vele zonen van burgemeester Jan Nolet (1816- 1822). Zij werd verbonden aan Franciscus Roodenburg, die als Hervormde werd ge boren, doch zich later bekeerde tot het katholicisme. In één geval verhinderde de familie het tot stand komen van een echtelijke relatie met een niet-katholiek. Cornelia Jacoba Nolet, de jongste zuster van de latere burgemees ter Jan Janszoon Nolet (1816-1822), trachtte in 1779 tevergeefs tot een huwelijk te komen met Jan Hey. In 1782 huwde ze Hubertus Sigismundus Maschek. Over het algemeen kan gezegd worden dat het huwen binnen de kring van branders/ distillateursgeslachten het sterkst gold voor de 19de eeuw. We zien dan ook vele echt verbintenissen tussen familieleden en eigenlijk hing het één met het ander samen. Gemiddeld was men midden-twintiger, wanneer men zich naar het altaar begaf. Het aantal kinderen was in de meeste gevallen groot d.w.z. meer dan 4 per huwelijk. Van dit grote aantal nakomelingen stierven er veelal enkelen op zeer jeugdige leeftijd. 121

Scyedam | 1992 | | pagina 41