SPENGLER Een naam welke vroeger veel voorkwam op etiketten was Spengler. Bijna iedere exportdistillateur voer de wel deze naam - en liet deze deponeren. Het deponeren van namen en handelsmerken had eigenlijk de bedoeling de indiener een zekere exclusiviteit te geven en bescherming te bieden tegen namaak en nabootsing. Maar dikwijls kwam daar weinig van terecht. Simon Rijnbende knoopte in 1825 be trekkingen aan meteen Zuid-Afrikaans handelshuis Spengler Co. 'en begon op grote schaaljenever te leveren. In het ontvangende land sprak men van Spenglerjenever, want alleen op de binnenkant van de groene kelders en op het glaszegel op de flessen van 1.8 liter stond de naam van de fabrikant. De jenever was sterk en zwaar gebeid. Echter, het handelshuis werd in 1873 opgeheven. Spengler was ken nelijk een begrip geworden want sindsdien lieten veel distillateurs de naam Spengler' deponeren (en dan nog meestal in 'schrijfletters'). Omstreeks de eeuwwisseling nog lieten 8 distillateurs in Rotterdam en Schiedam de naam weer opnieuw inschrijven, soms met initialen of naam van hun importeur of naast hun eigen naam. (Om rechten op een handelsnaam te blijven laten gelden werden de merken re gelmatig opnieuw ingeschreven). Er is zelfs een etiket bekend van 'Pure Schiedam SchnappsSpengler Co., maar waar de naam Melchers ontbreekt. Hoe dit kan zal wel niet meer te achterhalen zijn. Als omstreeks 1916 Zuid Afrika eist dat alleen het woord 'geregistreerd' mag voorkomen op producten die in Z.A. zelf zijn geregistreerd laten Nederlandse distillateurs ook de naam Spengler in dit land registre ren. Nolet had ook Spengler. Zo wordt in 1903 via een Duits handelshuis aan Afrika geleverd (46,7%) maar ook via een ander Duits huis ook Spengler's genever naar Sydney. Of dit laatste een gelegen heidszending was (en men een naam nodig had) of dat ook in Australië Spengler bekend was geworden is onbekend. Vernieuiving van inschrijving. J. A. J. Nolet, te Schiedam. GEDISTILLEERD. 125 Artikel 19 der Merkenwet. Het merk bestaat uit twee deden: Deel a bestaat uit eene door vier rechte lijnen gevormde lijst, waarbinnen staat; Spengler* Gin. Deel b bestaat uit de woorden, het cijfer en tceken: Spenglers 4 Imp: Gallons. Ingeschreven 10 Januari 1900, No. 14392, Staatscourant van 1 Februari 1900, No. 26 Internationaal ingeschreven Nietig verklaard Doorgehaald Vervallen Overgegaan den

Scyedam | 1992 | | pagina 45