LUIGI PSAILA Wim Snikkers Met deze koopman uit Demerara (Brits Guyana) heeft Nolet jaren lang zaken ge daan. Luigi Psaila werd geboren in 1834 op het eiland Malta en vijfjaar later verhuis de hij met zijn ouders naar Brits Guyana. Zijn ouders overleden kort na aankomst, slachtoffers van een gele koorts epidemie. Gelukkig werd het kind geadopteerd door een mevrouw Kramer, uit een vooraanstaande Hollandse familie met landgoederen in Demerara en Essequibo, (deze gebieden en ook Berbice waren toen nog niet zo lang geleden van Nederlands bezit in Engelse handen overgegaan). Toen ook zij stierf werd Luigi door haar zoon, die arts was, geadopteerd, hem een uitstekende opvoeding gaf en 3 jaar naar een jezuïtencollege in Scheveningen stuurde. Teruggekeerd in Guyana wordt hij scheepsbevrachter en importeur, hij handelde veel met Holland: wijn, likeur en jenever en op den duur had hij vijf schoeners varen. Op 8 december 1914 is hij overleden. Jenever was in de Britse kolonie de meest populaire sterke drank. In 1880 werd bijna 110.000 liter geïmporteerd, in 1899 was dat 65.500 liter. Er was een dalende tendens en men ging meer over op niet-alcoholhoudende drank zoals bronwater. J.A.J. Nolet deed veel zaken met Psaila. Niet alleen jenever in veel soorten maar de meest vreemdsoortige zaken. In 1913 bijvoorbeeld 2 'Scheintod' pistolen en gaspatro nen. Maar ook op grote schaal veevoer, aardappelen en uien. Deze laatste produkten worden regelmatig aan veel afnemers in het heel West Indië geleverd. Nolet impor teerde rum via Bremen. In 1911 informeert Nolet bij een zakenrelatie in Trinidad naar de prijs van melasse en meldt dan ook dat de Amsterdamse mensen niet direct uit Trinidad zouden mogen importeren 'want mr. Psaila en ik hadden alle beschik bare Demerara melasse in handen en omdat er maar één importeur was verdienden wij aardig'. In een advertentie in een lokaal commercieel handboek in 1920 komen de namen Nolet voor jenever en Oud voor likeuren voor. Nolet bleef bemiddelen voor veel goederen. Voor katholieke snuisterijen wordt verwezen naar een bedrijfje in Kevelaer. In 1926 heeft Psaila ook een filiaal in Paramaribo en Nolet blijkt dan iets te maken te hebben met de levering van Kromhout (Amsterdam) motoren. Interessant is ook dat Nolet in 1904 ook leverde aan een bedrijf H.C. Co in Demerara met etiketten 'als voor Zuid Afrika'. Ook is een aantekening gevonden over een niet geslaagde poging om zelf een handelsonderneming in dit gebied op te zetten, waar schijnlijk eind vorige eeuw. Dit is overigens de enige melding dat men overzee zelf een handelsbedrijf trachtte op te zetten. Het bedrijf Psaila heeft tot voor 10 jaar be staan, toen zijn de nazaten naar de Verenigde Staten geëmigreerd. En tot de vorige ge neratie hebben vriendschappelijke persoonlijke contacten bestaan tussen de families Nolet en Psaila. (bronnen: artikel van Paul Hanrahan 'Old Bottles with British Guyana Commercial Markings' in het 'Journal of Anthropology and Archaeology' 1988 Guyana. Archief Nolet) 136

Scyedam | 1992 | | pagina 56