In de jaren tachtig verwierf zijn compagnieschap met van Leeuwen bekendheid evenals dat van zijn broeder Jan met Schut, hetgeen ertoe leidde dat er aan de Korte Haven weer een nieuwe branderij verrees. De burgeroorlog van 1787 betekende een onwelkome interruptie. Op het eind van dit jaar braken in Schiedam rellen uit, die vele branders troffen. De huizen en bedrijven van Cornelis Janszoon Nolet op de Lange Haven en van Jan Janszoon Nolet op de Korte Haven komen voor op een lijst van aangevallen bezittingen. Politiek gezien mocht het blijven 'rommelen', economisch bekeken was het een bloei periode voor het brandersbedrijf op het eind van de achttiende eeuw. Zelfs de Franse Revolutie (1789) veranderde hier in den beginne niet veel aan. In 1795 vielen Franse troepen ons land binnen en vluchtte de stadhouder Willem V naar Engeland. Er vond een machtsomwenteling plaats en de Bataafse Republiek werd gesticht waarin patriotten met Franse steun de toon aangaven. Jacobus Janszoon Nolet werd in juli 1795 burgemeester van Schiedam. Hij bleef dit tot februa ri 1796, toen hij de stad verliet om een carrière in de landelijke politiek te beginnen. Hetzelfde jaar zag het definitieve einde van het samenwerkingsverband tussen Jan Janszoon Nolet en Martinus van der Burg. Martinus werd tezamen met zijn echt genote Catharina, de zuster van Jan onder curatele gesteld omdat zij ten gevolge van drankverslaving niet meer in staat konden worden geacht hun zaken zelf te beharti gen. Het echtpaar zou uiteindelijk Schiedam verruilen voor Oedenrode in Brabant. De kinderen van Jan Nolet en Joanna v.d. Burg Jan Joanneszoon Nolet en zijn vrouw Joanna van der Burg hadden 12 kinderen, van wie we de belangrijkste de revue laten passeren. Het eerste kind: Joannes Cornelius Nolet (Jan Kees). Hij huwde op 6 november 1796 met Hendrina Strijdhout. In de Franse tijd behoorde hij tot de municipaliteit (een soort gemeenteraad) van Schie dam. Ook Jan zelf had daar zitting in. Hij was vooral bekend als vader van Joannes Balthazar, die in de 19de eeuw zon voorname rol zou spelen in de Schiedamse poli tiek. Dan volgde de oudste dochter Anna Cornelia, die trouwde met Jacobus van Wa terschoot van der Gracht, een medicus. Vervolgens komt zoon nummer 2: Cornelius Joannes (Kees Jan), die op 12 mei 1794 werd verbonden aan Helena Beukers, afkom stig uit het brandersgeslacht Beukers. Dochter nummer 2: Cornelia Joanna huwde met Joannes Theodorus Beukers, een broer van Helena in mei 1797. Uit beide voornoemde huwelijken kwamen bekende 19de-eeuwse branders voort en ze zijn opnieuw een voorbeeld van het feit dat broer en zuster allebei hun huwe lijkspartner binnen hetzelfde gezin vonden. Deze 'ruil' kwam in de 19de eeuw meer dere malen voor. De derde dochter, Jacoba, ging net als de eerste een echtverbintenis aan met een me dicus en wel met Jacobus Ludovicus Kesteloot. Van de overige kinderen huwde Wilhelmus Joannes Nolet op 2 mei 1805 met Helena Wilhelmina Elisabeth Roomers, en hij werd de vader van een andere bekende 19de SH

Scyedam | 1992 | | pagina 8