TENTOONSTELLING HERMAN PARADIES Van 31 oktober tot 29 november 1992 wordt in het Stedelijk Museum in Schiedam een tentoonstelling gehouden van het werk van Herman C.A. Paradies. Dit omvat aqua rellen en potloodtekeningen. Paradies werd óp 14 september 1883 geboren en is op 22 januari 1966 te Schiedam overleden, in de stad waar hij sinds de tweede wereldoorlog woonde. De tentoonstelling, georganiseerd door de Historische Vereniging Schiedam en het Fonds Historische Publicaties geeft een goed beeld van het werk van de kunstenaar. Zijn werken, waarvan het meeste rond 1950 gedateerd is, geven een overzicht van Oud-Schiedam en zullen wel bij veel mensen herinneringen oproepen. Wij hebben 163 werken van hem kunnen inventariseren, afkomstig uit de gemeente archieven van Rotterdam en Schiedam en van particuliere verzamelaars. Gelijktijdig met de tentoonstelling verschijnt er een map met 16 aquarellen en 8 pot loodtekeningen en bijbehorende tekst. De schitterende map is echter niet in de boek handel verkrijgbaar. Leden van de Historische Vereniging krijgen, naast de uitnodiging voor de opening van de tentoonstelling ook een reduktiebon van 5,~ voor de genoemde map. Deze bon is geldig tot 31 december 1992. De prijs van de map bedraagt tot 31 december 34,50 (en voor de leden, met bon 29,50). Vanaf januari 1993 is de prijs van de map 39,50. De map is verkrijgbaar bij Stedelijk Museum Hoogstraat 112 Schiedam Molenstichting Kethelstraat 16 Schiedam Hr. H. Dijkerman Koekoekslaan 10 Schiedam Hr. P. Plaisier Vendelhof 114 Schiedam Hr. H. Sondermeijer Fr. Haverschmidtlaan 49 Schiedam Leden van de Historische Vereniging kunnen de map ook thuis gestuurd krijgen door overmaking van 29,50 7,~ verzendkosten d.m.v. een giro-overschrijving op no. 35.33.203 t.n.v. Penn. Hist.Ver. Schiedam. Vanaf 1 januari 1993 voor 40, 50 DE VARKENSMARKT In de middeleeuwen en ook nog lang daarna hadden veel burgers bij hun woning een varkenshok, waarin zij in het voorjaar gekochte biggen, vet mestten. Er kwamen ech ter verordeningen die het houden van varkens nabij woningen verboden en toen daarmee niet langer de hand kon worden gelicht moesten de meeste mensen hun var kens voor de winter wel kopen op de markt. Nu had Schiedam een uit de middeleeuwen daterende bloeiende varkensmarkt, zodat dit geen bezwaar was. In oude geschriften over de geschiedenis van Schiedam is over die varkensmarkt wei nig te vinden. Wel weten wij, dat de belangstelling voor die markt ging tanen en dat de 164

Scyedam | 1992 | | pagina 24