van de gemeentelijke schoolgebouwen, was vooral de slechte staat van de fundering (een gevolg van verlaging van de grondwaterstand) oorzaak van de uiteindelijke beslissing tot sloop. Beide schoolgebouwen zijn door de Historische Vereniging inwendig volledig fotografisch gedocu menteerd. Bemiddeld werd bij de overdracht aan het Gemeentearchief van Schiedam van nog aan wezige delen van de administratie van de Jan Ligthartschool, zowel berustend op de school, als bij een tweetal particulieren. Het Nationaal School museum te Rotterdam werd geattendeerd op nog aanwezige historische leermiddelen. Zo werden vanuit de basisschool De Kring de volgende zaken naar het Schoolmuseum overgebracht: 2 flessen schoolinkt, 2 gymnastiekrekken voor het droog zwemmen, een rij gietijzeren schoolbanken, 2 schoolborden, 15 schoolplaten, 6 ophangbeugels, een onderwijsspel en onderwijsmodellen. Uit de Erasmusschool verhuisde naar het School museum: een vitrinekast, een aantal schoolplaat- kasten, vele tientallen schoolplaten, een serie rekenstempels, rekenwandkaarten, e.d. alle date rend van vóór 1940. De laatste jaren zijn in Schiedam negen school gebouwen gesloopt. Aangezien daar een aantal van goede architectuur bij was, rijst de vraag of het gewenst is in Schiedam te komen tot een inventa risatie en beoordeling van 20e-eeuwse architectuur. Zeker sinds er zelfs gemeentelijke plannen be staan om bij de aanpassing van de na-oorlogse nieuwbouwwijk Nieuwland daar een streep te ha len door twee kerkgebouwen en vijf schoolcom plexen. augustus 1991/maart 1992 VIER MOMUMENTALE BOMEN GEROOID Aan de Huis te Riviereweg, tegenover de Singel kerk, op het toekomstige stadserf stonden tot voor kort de vier hoogste bomen van het gehele Schie- damse stadscentrum. Oorspronkelijk vormden ze een onderdeel van de voormalige begraafplaats ter plaatse en waren er uiteindelijk de enige herin nering aan. Het lag in de bedoeling de vier circa tachtig jaar oude iepen in te passen in de plannen voor het stadserf op die plaats. Vorig jaar ontdekte men echter dat een van de vier door de iepziekte was aangetast, waarop deze op 2 augustus 1991 werd gerooid. Zo hoopte men de andere drie te red den. Later bleek helaas dat ook zij waren aan getast. Zij ondergingen op 17 maart 1992 hetzelfde lot. De hal van de Erasmusschool aan de Huijsmanstraat. Gesloopt juli 1991. (Foto: RW.Poels. 1991) 167

Scyedam | 1992 | | pagina 27