Een zeldzame verwijzing naar de relatie tussen Rotterdam en jenever. Desteris een slaventeken, gevoerd door Henkes. Er hebben ook wel relaties bestaan tus- «4, sen slavenhandel en jenever. de andere bedrijven waren daar in de oorlog mee gestopt. Naast Wittkampf kwam zelfs na 1949 een drietal jaren de firma Vrijland van de Hoogen Co. (Noordvest 71),behorend bij Bols, met zegeltjes jenever. Zegeltjes jenever was de populaire naam. Over de afsluiting van de fles was een genummerde strook geplakt met handtekening burgermeester en gemeentesecretaris en de tekst 'Echte Schiedamsche jenever'. Ge noemd bedrijf heeft 8058 stroken van de gemeente betrokken tussen 1949-1951. Er zijn ook nog wel eens kamervragen over geweest. In 1954 had Evert Vermeer (socia listisch voorman in de tijd dat socialisten soms ook nog geheelonthouder waren) in een advertentie iets gelezen over jenever met gemeente garantie. Hij vond dat de naam van een gezagsdrager niet ter propagering van een produkt kon dienen. Minister Beel antwoordde dat dit geheel legaal was. Er is ook een gemeentesecretaris, over tuigd geheelonthouder, geweest die niet wilde dat zijn handtekening op de stroken werd gedrukt. In de oorlog kreeg (toen oud-) burgermeester Van Haaren, die gedeti neerd was in een gijzelaarskamp, eens een fles Wittkampf toegezonden. De Duitsers wilden deze echter niet doorlaten. Tot Van Haaren er op wees dat zijn eigen handtekening op de controlestrook stond en hij de fles toch in ontvangst mocht nemen. Tot 1966 heeft Wittkampf op de Westerkade 22 in een ketel van 4200 liter de zegeltjes jenever gestookt. Dit was ook het einde van de Stedelijke Controle waaraan zo weinig mogelijk ruchtbaarheid werd gegeven. Weliswaar werd in het pand van Vrijmoed, waar Wittkampf sinds 1961 toe behoorde, nog moutwijnjenever op dezelfde manier geproduceerd, maar de gemeente wilde de 'echtheid' niet meer garanderen omdat het pand niet aan de eisen voldeed. Toen is het merk nog wel een tijdje uitgebracht met een 'eigen' zegel (met eigen handtekeningen), maar dit is ook al lang geleden. Het merk is, tesamen met andere merken, op duistere wijze in Belgische handen over gegaan. De naam Wittkampf wordt, voor zover bekend, niet gebruikt, maar wel en kele andere 'Schiedamse' namen. Zoals u weet wordt er sinds een aantal jaren met Notaris jenever de oude draad weer opgepakt, waarbij de gemeente weer de 'echtheid' gegarandeert. Hoewel, in het verleden zou de in het pand aanwezige distilleerkolom, waar grondstof tot een hoog alcohol percentage wordt gemaakt, waarschijnlijk tot enige vragen hebben geleid. 12

Scyedam | 1993 | | pagina 12