steden aan het produkt en soms zelfs (gedeeltelijk) weer echt stoken, of besteden dit uit. Voor ons is het eigenlijk een beetje pijnlijk dat er hier enkele ouderwetse jenevers te koop zijn, afkomstig uit België en Noord-Frankrijk, die soms helaas al weer zijn aangepast. Want naast hele slechte jenevers zijn er in België ook zeer goede. Onze zui derburen zijn dikwijls veel meer op goed eten en drinken gesteld dan wij en minder snel bereid om voor een goedkoper produkt te kiezen als dit duidelijk minder van kwaliteit is. Ellende Het kan ook zijn dat de drank voor sommige alleen maar een middel is om in een roes te komen om te ontsnappen aan de harde leefomstandigheden. Lange dagen hard werken in fabriek of bedrijf. Dan werd van het schamele loon een deel verzopen in de kroeg en alle ellende kwam meestal neer op de vrouwen die het huishouden draaiende moesten zien te houden. Voor Schiedam zelf kwam daar nog bij dat de bereikbaar heid van de produkten mensen in de verleiding brachten. Geen wonder dat er naast groeperingen die ijverden voor betere werkomstandigheden ook organisaties kwamen die alcoholhoudende dranken wilden uitbannen. Voor mensen voor wie drank een uitvlucht is, is de alcoholische werking op hun lichaam van belang en een al of niet verfijnde smaak van het produkt gaat hen grotendeels voorbij. Teruggang De jeneverexport lag tijdens de Eerste Wereldoorlog, hoewel ons land daar niet direkt bij betrokken was, een tijd lang volkomen stil. Daarna is het nooit meer echt goed op gang gekomen. Hoewel voor deze oorlog enkele markten al sterk aan belangrijkheid hadden ingeboet, Australië en de Verenigde Staten bijvoorbeeld, werd dit aardig ge compenseerd tot dan toe doorgroeiende markten elders. Zo'n markt was West Afrika. En wat blijkt: een tijd lang 'nee' verkopen is de markt verliezen. Gedurende deze oor log hadden de Engelsen hun koloniën ruim voorzien van whisky, dat sterk in op komst was. En nadien wierpen de Franse en Engelse overheden voor hun Afrikaanse bezittingen zoveel belemmeringen op dat de export van jenever zeer moeilijk werd. Het enige pluspuntje was dat soms 100% moutwijn jenever werd geëist. Veel landen schermden ook hun markt af. Toen kwam de grote crisis van de jaren 30 en in de Tweede Wereldoorlog werden veel exportbanden ook definitief verbroken. Alleen Henkes heeft tot voor kort op wat grotere schaal export naar Afrika gehad, op het laatst voerde zij ook veel overgenomen exportmerken. Het bedrijf was trouwens ook een van de laatste bedrijven die de eigen thuismarkt betrad, pas na de Tweede Wereld oorlog. Want men kende het merkwaardige fenomeen dat bedrijven uitsluitend voor export werkten. Men had in sommige landen beroemde merken uit Schiedam waar hier nog nooit iemand van had gehoord. Zoals men misschien over enkele decennia zegt: 'Jenever uit Schiedam. Nooit van gehoord'. 16 Bronnen: In dit artikel zijn enkele mededelingen van oud-distillateurs verwerkt. De gegevens over de Stedelijke Con trole zijn uit het Gemeente Archief. Een andere bron is het Gedenkboek NGSF 1930. De afbeeldingen komen uit de collectie van de schrijver, tenzij anders vermeld. De merken zijn meestal vanaf vlak voor de eeuwwisseling regelmatig opnieuw gedeponeerd (om aanspraak op een merk te continueren). In het volgend nummer: 'Opwinding over de Stedelijke Controle'.

Scyedam | 1993 | | pagina 16