Pant Jr.(Firma P.C. van der). Hoofdstraat 71; Rutten's Distilleries, Raam 13; Rijnbende Zn., N.V., Distileerderij Simon v/h, Noordvest 33; Schade Buysing (Firma), Lange Haven 49; Schalk (Firma Gebr.van der), Hoogstraat 125; Schiedamsche Alcoholfabriek, N.V., Westvest 46; Spekker d'Aguin (Firma), Hoofdstraat 69; Struys Zn„ N.V., Dirk, Schie 98; Valk Co's, Distilleerderij N.V., J. van der. Lekstraat 7; Visser Co.(Firma) Distilleerderij De Vink,Lange Haven 52 Visser Zoonen (Firma Daniël), Lange Haven 26; Voogd (Firma J.), Spuistraat 1; Vrijland van den Hoogen Co.(Firma), StAnnazusterstraat 16; Vrijmoed Zn.(Firma Johs.), Lange Haven 54-56; Waart (Firma J.H.C. van). Hoogstraat 154; Wenneker Co., N.V. Distilleerderij, Schie 98; Wittkampf (Firma B.A.J.), Westerkade 22; Er waren twee moutwijnfabrikanten namelijk: 'Bols en A de Koning', St. Annazuster- straat 12-16, dit was toen nog een oud type branderij. Verder was er nog Hollandia (dochter NGSF), de eerste industiële branderij. Veel merken van verdwenen bedrijven worden nu door andere bedrijven gevoerd. Een merk is handelswaar en kan gekocht worden (of worden 'ingelijfd' door een ander bedrijf, wat ook wel is voorgekomen). Soms wordt een overgenomen merk door verschillende bedrijven gevoerdin het buiten land of voor bepaalde produkten door het ene bedrijf en binnenlands en of voor an dere produkten door het andere bedrijf. Binnenplaats van de 'Netherlands Distilleries'. Het bedrijf was de voortzetting van het Delfshavens be drijf E. Kiderlen. Dit bedrijf uit I860, werd in 1904 door de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek (NGSF) overgenomen. Niet alleen wilde de NGSF zich meer met eindprodukten (jenever) gaan bezig houden waarvoor zij de alcohol (spiritus) leverde, maar ook had Kiderlen zelf ook mogelijkheden om ruwe spiritus te verwerken. Het bedrijf had ook een eigen Kisten-en Kurkenfabriek. De Kurkenfabriek is zelfs de grootste in Nederland geweest. In 1924 werden de bedrijven naar Schiedam verplaatst wegens stadsuitbreidingen van Rotterdam. Kiderlen had als merk 'Vrijbuiter' in Ned. Indië was dat Tjap Toewan Het beeldmerk en de naam Vrijbuiter worden nu door andere distillateurs gevoerd. De Kisten en Kurken fabriek hebben tot begin jaren 60 bestaan de distilleerderij wat langer. In het pand was ook de distilleerderij Boll Dunlop (oorspronkelijk ook al uit Rotterdam) onderge bracht. Naast het complex van de Netherlands Distilleries'lagen de panden van Simon Rijnbende Zonen. En ook van dit bedrijf waren sinds 1922 de aandelen in het bezit van de NGSF. Maar terwijl het buurbedrijfmeer direkt vanuit Delft werd bestuurd, had Rijnbende een veel zelfstandiger positie en had zelfs een aparte c.a.o. Deze situaties en ook hetfeit dat men zelf eigen verpakkingsmateriaal en andere branche vreemde produkten maakt komen bijna niet meer voor. Beide bedrijven zijn nog korte tijd ge fuseerd geweest, maar het heeft niet mogen baten. De namen zijn verdwenen, de gebouwen gesloopt zoals dat in onze voortvarende stad gaat (behoudens een klein deel van Rijnbende wat bij Dirkzwager is getrokken). En ook het voormalige moederbedrijf is geheel van karakter veranderd. Zij heeft zich geheel uit de jenever teruggetrokken en maakt ook geen spiritus meer in Nederland. Zij heeft dan ook zelf haar naam aangepast en noemt zich nu Gist-Brocades. (foto: Gedenkboek NGSF). Bladzijde 24 Reclameplaatje 27,5 x 18 cm van een Londense distilleerderij die jenever importeerde en onder eigen merk uitbracht. In het schild staat 'Old SchiedamIn dejaren '50 bestond dit bedrijf nog, maar voerde toen al jaren geen jenever meer. De vierkante tapse fles (Kelderfles) werd internationaal gebruikt voor jenever. 23

Scyedam | 1993 | | pagina 23