Wereldmarkt Jenever was vroeger één van de weinige internationale dranken en speelde op wereld niveau een grote rol. Cognac was al internationaal maar duur. whisky werd nog groten deels in de produktiegebieden gedronken. Verder was er in het algemeen nog niet zo'n grote internationale uitwisseling van consumptiegoederen. In de tijd dat de Neder landers nog alle zeeën bevoeren kwam in de landen die werden aangedaan meestal ook wel jenever terecht. En eenmaal gelegde contacten bleven soms heel lang be staan. Een ongelooflijk grote rol hebben de handelshuizen en scheepvaartmaat schappijen gespeeld (dikwijls was dat een gecombineerd bedrijf). Veel merken waren eigendom van deze bedrijven. Soms kocht een kapitein-koopman voor eigen rekening hier jenever, om in het bestemmingsland deze ter plaatse te veilen, wat dan in de lokale pers werd aangekondigd. Maar het aloude Schiedamse lied is verstomd. Hoe komt dat? Getracht wordt enkele oorzaken te achterhalen. Strijd Doorlopend hebben de exporteurs strijd geleverd tegen concurrerende dranken als rum, whisky en de vele plaatselijke dranken. Tegen oneerlijke of vermeend oneerlijke concurrentie maar vooral ook tegen elkaar. Er zijn voorbeelden bekend van schaam teloze imitaties van eikaars beeldmerken en etiketten. Soms aangegeven door de plaatselijk importeur die een voorbeeld zond hoe het etiket er uit moest zien. Dat was dan het etiket van een collega distillateur dat het toch zo goed deed op de lokale markt. Nog na de Tweede Wereldoorlog trof men tijdens een rondreis door Afrika on geveer 16 maal het niet terecht gebruik van de bekende Melchers Olifant als beeldmerk aan. Waaronder de Franse licentienemer van de Melchers jenever die het beeldmerk ook voor andere produkten gebruikte. Het was vlak na de oorlog en men trachtte de oude markt weer binnen te komen en de Fransen hadden het zo geregeld dat Franse bedrijven makkelijker toegang hadden tot de Franse koloniën. Merkrechten Zeker vroeger had men weinig zicht op wat zich in een ver land afspeelde op het ge bied van inbreuk van merken. In de loop der jaren zijn er over etiketten, namen en beeldmerken talloze conflikten en soms processen geweest. Toen zo'n eeuw geleden de bescherming van merken internationaal werd geregeld had het zin om eigen mer ken en beeldmerken te introduceren. Maar de indiener moest zelf actief'waken' tegen inbreuk van zijn eigen merk en wie bepaalt nu wanneer iets een imitatie is en wanneer niet? Bovendien zijn er landen die niet alle conventies hebben ondertekend. Deze zijn het Unieverdrag van Parijs (1883) ter bescherming van het industriële eigendom en de Bemer conventie van 1886, bescherming van literaire en artistieke werken. Ver der regelt de Overeenkomst van Madrid (1891) de internationale inschrijving van merken. In Nederland kennen wij, hierop gebaseerd, de Auteurswet (1912), de Benelux Model lenwet en de Benelux Merkenwet (1971) met al hun voorlopers en wijzigingen. Voor dat vanaf 1883 internationale regelingen tot stand kwamen kenden al veel geïndu strialiseerde landen een zekere merkbescherming, in Nederland gaat dit terug tot 1811 toen een Franse wet van kracht werd. De Modellenwet beschermt het nieuwe ui- 5

Scyedam | 1993 | | pagina 5