terlijk van een gebruiksvoorwerp en geeft maximaal 15 jaar het exclusieve recht van tekening en model. De Merkenwet beschermt tegen merkinbreuk, welke ook drie di mensionale vormen van waren en verpakking kan omvatten. Een bijzondere vorm van een fles kan dus als typisch merk-eigen worden beschouwd, mits deze vorm al niet bekendheid genoot in de belanghebbende kring van nijverheid en handel, zoals dat heet. De Coca-Colafles is bijvoorbeeld ook gedeponeerd. Een merk ontstaat wanneer het wordt gedeponeerd bij het Merkenbureau te Den Haag (of internationaal te Genève) waarbij na een nieuwheidsonderzoek, publikatie volgt in het Benelux-merkenblad. De geldigheidsduur is 10 jaar (internationaal 20 jaar) maar kan onbeperkt worden verlengd. Verloop van geldigheid of niet gebruik gedurende zekere tijd doen het recht op het merk vervallen. Ook als het woordmerk door 'eigen schuld' overgaat in een soortnaam. Een veel voorkomend merk en beeldmerk (in vele gedaanten) voor jenever is een anker. Aangezien een anker al van oudsher en door zoveel fabrikanten werd gebruikt kan een fabrikant wel een anker laten inschrijven en deponeren, maar kan hij moeilijk op een anker exclusieve rechten laten gelden (wat eigenlijk bij deponeren de bedoeling is). Iets anders is het natuurlijk als een anker in een geheel nieuwe context wordt geplaatst. Ook geheel anders ligt het met het bekende de Kuyper hart (met 'inhoud'). In vele landen heeft de Kuyper met succes haar hart verdedigd tegen namaak en navolging. Hierbij waren ook enkele Nederlandse fabrikanten, maar meestal waren de belagers lokale fabrikanten of bottelaars. Het aantal liep in de tientallen; in een klein Australisch L'TM.MOftTllMAN&

Scyedam | 1993 | | pagina 6