■SCHIEDAM J fflMEUMOIET fOTTERdt^) 7;1 Soms werd speciaal vermeld dat de fabrikant gevestigd was in een stad niet ver van Schiedam. Zo was er een bedrijf in Haarlem dat meende dat Haarlem bij Schiedam lag. Het B N etiket is in 1891 in Groot-Brittanië gedeponeerd. der uitsluitend moutwijn vervaardigd op de aloude wijze en ook geen apparatuur in huis heeft om dit op een andere manier te maken. De distillateurs mochten alleen maar jenever uit moutwijn maken en zelfs geen andere produkten in het pand op slaan. Controleurs mochten ten alle tijde controleren. Er werd in het hele land veel re clame mee gemaakt (de bedrijven hoefden niet in Schiedam gevestigd te zijn), maar geen enkele distillateur wilde onder de Controle gaan werken. Zij waren altijd al tegen geweest en het gaf zoveel rompslomp. Een zwak punt was ook dat de Stedelijke Con trole niet naar de kwaliteit van het tussenprodukt en het eindprodukt keek. Er waren ook betrekkelijk weinig branders die zich aansloten. In 1901 waren er 17 onder nemingen met samen 32 branderijen van de in totaal 132 branderijen, die onder de Controle werkten. Toen de distillateurs niet wilden, zijn enkele branders ook zelf maar gaan distilleren: Kranen, Ris en B.A.J. Wittkampf. De brander M. Jansen, die sinds 1885 voor export distilleerde ging toen voor het binnenland onder de Controle werken. Helaas sloeg de Controle jenever nauwelijks aan en Kranen en Ris liquideerden hun distilleerderijen en branderijen. Wel voegde zich in 1923 bij het overgebleven tweetal een betrekkelijk nieuweling in de branche: W. Hasekamp &Co. Er is ook wel eens, in 1931, een gele genheidspartij voor export Controle moutwijn jenever door Van Zuylekom in Am sterdam gemaakt. Na de oorlog ging alleen Wittkampf verder met de Controle, de bei- 9

Scyedam | 1993 | | pagina 9