gold,dat men eerste of tweede rang kon zitten al naar gelang de hoogte van de toe gangsprijs. Er werd voornamelijk met vertalingen van stukken uit het buitenland gewerkt, al glipte er een enkele maal een 'spel' van Nederlandse makelij tussendoor, zoals dat van J.H. Desseaur: 'De drie gesluierde Dames'. In de zomermaanden vond er in Schiedam elk jaar een kermis plaats, er kwamen dan vele artiesten en 'kunstemakers' naar de stad. Ze sloegen hun tent, die ze onverander lijk 'welingerigt' pleegden te noemen, op in het oude stadscentrum of vonden onder dak voor hun voorstellingen in de St. Joris Doelen en Musis Sacrum. De prijzen voor het gebodene varieerden sterk. Musis Sacrum behoorde steevast tot de duurdere gele genheden. Was het niveau in Musis dan ook hoger dan dat op andere plaatsen? In bepaalde gevallen was dit aan twijfel onderhevig. Bijvoorbeeld, toen we in de Schiedamsche Courant van 13 juni 1850 lazen, dat B. Bosco 2 keer zou optreden, een programma verzorgend, dat zou bestaan uit Egyptische toverkunst en handbehen digheden. gescheiden door een pauze van 45 minuten. In het begin van de jaren 50 van de vorige eeuw, waren er niet alleen de gebruikelijke leesvergaderingen van het Nut', doch bood het pand aan de Lange Haven tevens het gezelschap 'Physica' de mogelijkheid om voorlezingen te organiseren ter verspreiding van de inzichten van de natuur- en scheikunde. Dr. Adrianus Maas, toentertijd een bekend medicus, beweerde in dit kader, dat deze wetenschappen niet alleen als wen selijk, maar ook als noodzakelijk voor de welvaart van de maatschappij moesten worden gezien. 'Physica' had met één en ander echter geen blijvend succes. De belangstelling was al snel tanende, wellicht was de materie voor de meesten toch te ingewikkeld2. Al het eerder genoemde viel, hetzij soms met enige moeite, onder de noemer van bevordering van de fraaie kunsten en wetenschappen te brengen, de vol gende activiteiten evenwel deden in dit opzicht enigszins vreemd aan. Op 4 mei 1850 kwamen 's avonds om 7 uur in het gebouw van Musis korenwijnsto- kers uit Schiedam, Delfshaven, Rotterdam en Delft bijeen om de plannen te bespre ken, die waren ontworpen om te komen tot de oprichting van een vereniging tot ver koop van hun gist. Met andere woorden, hier werd een poging gedaan tot oprichting van een gistkartel. (Zag men dit als het in de praktijk uitoefenen der economische wetenschap?) En op 11 oktober 1850 stemde men er om een opengevallen plaats in de Provinciale Staten van Zuid-Holland opnieuw te kunnen bezetten. (Politieke wetenschap in de praktijk?) In dezelfde maand van het jaar 1860 moesten sollicitanten naar de functie van hoofd onderwijzer bij de Stadsarmenschool in Musis een vergelijkend examen afleggen2. (Zouden de fraaie kunsten en wetenschappen tot de examenstof hebben behoord?) Het is duidelijk, het onderkomen van Musis Sacrum werd voor meerdere doeleinden gebruikt dan die van de gelijknamige vereniging. De oorzaak hiervan? Wellicht lag die in de beheersvorm van de bezittingen van Musis, die ontstond op grond van arti kel 15. Maar dat is een ander verhaal,waarvoor de gegevens vooralsnog ontbreken en dit verhaal is uit. 50 NOTEN 1. Scyedam 13ejaargang/4 (1987) p. 133 2. Scyedam 12ejaargang/5 (1986) p. 155 3. Scyedam 13e jaargang/5 (1987) p. 186

Scyedam | 1993 | | pagina 14