Echts SCHIEDAMSCEE MOUTWIJN king treden, 1 juli 1901, uitstellen. Vooral toen ook bleek dat alleen de firma H. Jansen Co een aanvraag voor Controle had ingediend. Deze firma kon er ook moeilijk onderuit omdat Herman Jansen en de Brandersbond zich juist sterk hadden gemaakt voor de verordening. Jansen was toen nog meer brander en gist-fabrikant dan distillateur. De Raad echter ging toch met het crediet accoord en de Bond van Distillateurs stelde toen via een deurwaarder de gemeente aansprakelijk voor alle te lijden schade door de onrechtmatige handelingen van B&W door in weerwij van de gevraagde vernietiging van de verordening een begin van uitvoering te geven. ,4 De Brandersbond was zeer tevreden en liet dit blijken in een circulaire waarin vooral het plaatselijk belang aandacht krijgt. Wij wenschen geen bevoordeeling, maar verkiezen ook niet achteruitgezet te wor den! Wij zullen onszelven wel redden, mits ons een eerlijke kans wordt gegeven en niet de wereld overstroomd wordt met een vocht, dat den naam: „Schiedam" welken het draagt, in discrediet brengt in ieder geval er eene onjuiste voorstel ling van geeft) en dat vervaardigd wordt, zoowel in ons land als in het Buitenland, met allerlei soort van spiritus. Om het verwijt te ontgaan dat wij zeiven door het laat-maar-waaien-systeem oorzaak wor den van den ondergang onzer indus trie,waaraan in onze gemeente zeer vele andere belangen nauw zijn verbonden denkt aan de werklieden, timmerlieden, metselaars, smeden, machinefabrikanten, veehouders, schippers enz. om te belet ten dat het aantal leege panden, ruïnen gelijk, welke den wandelaar van alle kanten aangrijnzen en doen denken aan eene doode stad, hand over hand toeneemt, daarom is het middel der stedelijke controle aangegrepen. Elke flesch, elke kist, ieder fust, het ojfcieele etiket dragende der gemeente, is U een waarborg dat de inhoud is gedistil leerd uit zuiveren moutwijn, hier ter stede vervaardigd en niet vermengd met min derwaardigen spiritus. Bij deze vervaardigd hebben alle bovengenoemde beroepen, in Schiedam gevestigd, direct of indirect voordeel genoten, voordeel, wel niet onder cijfers te brengen, maar dat, bij welslagen van onze poging, groot is om onze stad een geheel ander aanzien te geven, haar geheel te doen herleven. Maat ieaer etiketten is strafreclteliit terroMaar. Mess Drossier en jnsticia criminal contra la Imitation ie estos rötnlos. Contrafacao i'estes rotnlos eiföe a perseanicao legaL Imitation et tUs lalel is exposed to prosecution. Serie 3 M 54308 Ook de distillateurs lieten in een schrijven weten wat zij er van vonden en legden de vinger op zwakke punten. Het gemis van waarborg of garantie voor goede kwaliteit, en daarbij gevoegd de niet onbeduidend hooge kosten verbonden aan den aankoop van een afzonderlijk pand, het aanschaffen der etiketten, het meerdere arbeidsloon enz. enz. geven in geen geval aanleiding eene deugdelijke waarde te hechten aan deze gemeente-etiketten, die 63 (Art. 3 der verordening betreffende het waarborgen van de echtheid van Schiedamsche jenever en Schiedamschen moutwyn (Gemeenteblad van Schiedam 1902 n°. 5)

Scyedam | 1993 | | pagina 27