Aanvankelijk woonde het gezin aan de Noordvest 14, vervolgens in de Van Leeuwen- hoeckstraat 28. Dat huis werd te klein voor de groeiende kinderschare. Van 1934 tot 1960 woonde de familie Bijloo in het grote pand aan de Singel 225. Tot 1962 was de fir ma Gebr. Bijloo's Motorbootdiensten N.V. gevestigd aan de Boterstraat 71 in Schie dam. Het pand bestaat nog. Omstreeks de zestiger jaren gingen de grote klanten hun waar zelf vervoeren. Er was geen emplooi meer voor de boot van Bijloo. Een heel apart hoofdstuk, waar tot nog toe over gezwegen is, werd door de Bijloo's ge schreven in de hongerwinter. Doordat de Duitsers de grenzen aan de IJssellinie geslo ten hadden kon men niet meer op hongertocht om via de brug over de IJssel nog wat eten te halen voor de hongerende thuisblijvers. De vesting Holland zat potdicht; de gaarkeukens in de stad boden bietensoep, bomen uit de stad en 't Sterrenbos werden omgezaagd om dienst te doen in noodkacheltjes. Veel vrouwen, die man en vader in Duitsland of ondergedoken wisten, moesten maar zien hun kinderen te voeden. Bij loo had een 'Ausweis' om te blijven varen. Deed dat zelfs op motorolie: want hij was belangrijk voor de voedselvoorziening. Zes maal hebben de Catharina's ongeveer 50 mensen naar Amsterdam vervoerd, op stro in het ruim. Vandaar konden de hon gerende Schiedammers hun weg via de Lemmerboot vervolgen, uit de vesting Hol land ontsnappen, om in het gastvrije Friesland bij kennissen of geloofsgenoten eten en onderdak te vinden tot na de bevrijding. Ook voor de Schiedammers thuis bood dit enig soelaas: doordat het noorden van ons land was afgesloten van de vesting Hol land golden daar andere voedselbonnen. De mensen die achterbleven hadden dus de rantsoenen van de vertrekkers en na de bevrijding was dit gewoon overvloed zodat ze buren ook konden laten delen. 99 Catharina I: de eerste motoerboot van Bijloo, gepavoiseerd. De schuit ligt aan de Noordvest, rechts A- braham (vader) bij de vlag, links Antonius, broer van Bram Bijloo die een stukje familiehistorie wilde vertellen en de foto 's afstaan.

Scyedam | 1993 | | pagina 27