NIEUWE UITGAVEN Hans van der Sloot. Woningkwaliteit voorop gesteld. Gemeentelijk Wo- ningbeheer 1918-1993. Uitgegeven in opdracht van het Gemeentelijk Woningbeheer. Schiedam. 1993,96 blz. (prijs) 25 Dit is een mooi fotoboek! Voor de rest: geen inleiding, geen inhoudsopgave, geen bronvermelding. De tekst is (in tegenstelling tot eerdere boeken van Van der Sloot) droog, bevat veel lange stukken en is moeilijk leesbaar. In veel gevallen ontbreekt de datering. De wijk Nieuwland krijgt opmerkelijk veel aandacht. De kraakactie die in 1975 in de Schiedamse binnenstad plaatsvond, wordt slechts afgedaan met één foto met kinde rachtige toelichting. (P*F.) 125 jaar St. Jozefschool. Schiedam 1993, 12,50 Op 3 mei bestond bovengenoemde school 125 jaar. Reden tot het maken van een jubileumboek. Als zodanig, dus als een soort herinnnering, is het boek geslaagd. Je kunt het beschouwen als een selectie uit verschillende schoolkranten. Het is geen ge degen geschiedschrijving, maar nogmaals dat was het doel ook niet. De verhalen van de verschillende oud-leerlingen zijn echter zeer bruikbaar als zogenaamde orale ge schiedenis. Behalve deze herinneringen wordt het boek opgesierd door foto's, rap porten, getuigschriften, tekeningen en copieëen van belangrijke documenten. Helaas is er de nodige slordigheid aanwezig. De weergave van de foto's is zeer slecht. Pas na enkele bladzijden wordt duidelijk dat het om een Schiedamse school gaat (het voorwoord is zelfs ondertekend met 'Vlaardingen'!). Inhoudsopgave en paginanum mering ontbreekt, de foto's zijn op willekeurige plaatsen in het boek afgedrukt. De kroniek is bijna letterlijk overgenomen uit het boek van R.W. Poels, 'Sint Wille- brodus Stichting 100 jaar', met hier en daar wat andere maandsaanduidingen (verbeteringen?). Dit boek is niet in de boekhandel te koop, doch uitsluitend te verkrijgen bij de St. Jozefschool, Nassaulaan 42,3116 EX Schiedam (tel. 010 - 426 39 00). Bij telefonische en schriftelijke bestellingen moet rekening worden gehouden met portokosten. (P.F.) Natalie Lans. Wereldwijd verbreid. De jeneverindustrie in Schiedam 1860-1993. Stedelijk Museum Schiedam. Schiedam, 1993. 61p. (met losse poster), 19,50 Dit boek verhaalt in zeer toegankelijke taal het verleden en heden van de Schiedamse 106

Scyedam | 1993 | | pagina 34