jeneverindustrie. Er wordt aangetoond wat de jeneverindustrie in sociaal, politiek en economisch op zicht voor Schiedam heeft betekend, maar ook krijgen we een beeld van de huidige situatie. Het was een slechte tijd ('Ik had een rotjeugd', vertelt een 88-jarige oud- brandersknecht). Maar deze industrie betekende werk voor het grootste deel van de Schiedamse bevolking. Na de hoofdstukken over export, etiketten, de branders en hun macht en verval van de jeneverindustrie presenteren de vijf nu (nog) actieve distilleerderijen zich: Nolet, De Kuyper, Wanders, Uto en Dirkzwager. Op pagina 17 wordt gesproken over de gewoonte het salaris in de kroeg uit te betalen (op zaterdagmorgen). Daar lezen we ook: 'Toen de giro kwam werd er niet meer uit betaald in het café..'. Dit is niet juist, want het in de kroeg uitbetalen van loon was al vóór het invoeren van de giro verboden! Op pagina 45 vinden we een beschrijving van de vorm van de gevels van de oude branderijen, pakhuizen en mouterijen. Dit verhaal klopt niet, de meest gangbare vorm van de gevels was namelijk de driehoekige. (P-F>) SCYEDAMREEKS De Historische Vereniging Schiedam begint met de uitgave van een serie, waarin fei ten en gebeurtenissen van een bepaald jaar, of een bepaalde periode, chronologisch zijn gerangschikt. De gegevens voor deze reeks worden geput uit kranten en andere publicaties. Leden van de werkgroep 'Kroniek' hebben de feiten verzameld en ge rangschikt. Als eerste in deze reeks is verschenen is de Kroniek van het jaar 1953. De Scyedamreeks is verkrijgbaar op manifestatie's waarbij ook de HVS zich presenteert. De prijs is 7,50. Voor meer informatie zie het Mededelingenblad H.V.S.

Scyedam | 1993 | | pagina 35