niet meer. Op de zijkanten van die 'Glimbus' stond met grote letters geschilderd: 'Wees slim, koop Glim'. Ter verduidelijking: Glim was een zeer bekend merk schoensmeer. In het begin van de twintiger jaren heeft de heer Heggelman, die een copieer- inrichting had aan het eind van de Singel, nog geprobeerd een busdienst naar Delft op poten te zetten, maar daar was weinig belangstelling voor. Hij is er dan ook na kor te tijd mee gestopt. Dat eerste busje Van Heggelman was gebouwd op het chassis van een T-ford. Die carrosserie was er waarschijnlijk opgebouwd door Spijker en van Vliet, die hun werkplaats hadden vlak achter de Singel in de Christiaan Huygens- straat, in de houten loodsen die daar stonden. Eerst stond er een boerderij op die plaats. Na het slopen daarvan, in het begin van 1920. zijn er die houten loodsen ge bouwd voor allerlei kleinindustrie. Zo kwam daar ook Spijker en van Vliet. Later kwam er steenhouwer Huiskens, die voor onze winkelpui het Noorse graniet leverde in 1926. Toen is er heel lang het verhuisbedrijf geweest van de gebroeders de Waard. De bovengenoemde houten loodsen zijn in december 1987 gesloopt ten be hoeve van de renovatie van de Singel en omgeving. In veel bussen en vrachtwagens stond er een bordje geschroefd in de cabine: 'Carrosseriebedrijf Spijker en van Vliet Schiedam'. Zoals in bijna alle trams in Rotterdam stond: 'Allan Rotterdam- Schiebroek'. Een grote carrosseriebouwer was De Rooy in Waddinxveen. Winkels aan de even kant Op de Singel waren, en waar zijn ze gebleven, ongeveer 35 winkels met elck wat wils. Iedereen die toen per trein de stad uitmoest, moest over de Singel. Het was, vooral in de vroege ochtenduren en in de late middag, zeer druk met haastig lopende mensen, er was nu eenmaal geen kortere weg om bij 'het spoor' te komen, zoals het toen werd genoemd. Eén van die mensen herinner ik me nog goedde zeer bekende advokaat en procureur Mr. F. Bordewijk, die ook bekend was als schrijver van boeken. Enkele van zijn boeken gingen over Schiedam. Zijn bekendste werk was 'Karakter'. Je kon de klok op hem gelijk zetten. Hij woonde in Den Haag en had altijd zijn aktentas in de linker-, de onafscheidelijke paraplu in de rechterhand en een zwarte gleufhoed op. Een markant figuur was dat. En nu de winkels op de Singel. De eerste, op nummer 116, was de firma W.A. Hout man Co.. De 'Co' van Houtman was ene meneer Baris, een kantoorman, die naast mijn moeders geboortehuis woonde in de Lange Nieuwstraat en die een kerkgenoot was van de heer Houtman. W.A. Houtman was bijna zestig jaar lang organist van de gereformeerde kerk. Vanaf 1924 tot 1977 was de piano- en orgelhandel van Houtman, van vader op zoon, aan de Singel gevestigd. In 1977 is de zaak overgenomen door de Rotterdamse firma Quispel. De zaak is in 1986 gesloten. Voor die Houtmantijd waren er twee winkels op die plek, links de kantoorboekhandel van Corvinus, die later naar de Lange Haven, achter de Hoogstraat vlak bij de Koemarktbrug, ging, en rechts was het café-restaurant van Janse. Op nummer 118 was, vanaf ongeveer 1920, de herenkapper Willem de Goederen ge vestigd. Toen de rage van het permanenten uit Amerika overkwam werd hij ook da meskapper. De dames werden meestal geholpen door zijn vrouw Ko. De Goederen 77

Scyedam | 1993 | | pagina 5