supermarkt gingen'. In zijn plaats kwam aan de Singel de drogisterij 'De Viking'. Die zaak heette 'de Viking', omdat de eigenaar een Noorse naam had: 'Zum Vorde Sive Vörding'. Hij had een zaak in Papendrecht en nog een op de Rotterdamsedijk. De heer Vörding had de zaak geheel laten moderniseren, naar de eisen des tijds, zoals dat heet, zeer mooi gemaakt. Op de bewuste opening op een donderdagavond had hij de Rijnmondband gecharterd om er een feestelijk tintje aan te geven. Die band zou van 8 tot 9 uur vrolijke muziek ten gehore brengen. De hiervoor aangevraagde vergunning werd door de gemeente bot geweigerd, omdat dat niet kon op die drukke Singel (de R.E.T.-bussen reden hier toen nog allemaal langs). De band keerde toen in de Emma- straat, liep in zeer laag tempo langs de zaak en keerde toen weer in de Oostsingel. Zo kwamen ze een tien tal keren langs de zaak. Jammer voor de zaak regende het die avond pijpenstelen, maar daar kon Vörding niets aan veranderen. Ongeveer een maand later opende de Hema zijn nieuwe zaak op de huidige plaats, de kop van de Lange Kerkstraat, de plaats die nu Hema-plein genoemd wordt, op een vrijdagmor gen tussen 10 en 12 uur. Nota bene de hele Broersvest, de drukste verkeersader van Schiedam, was afgesloten voor alle verkeer. De bussen werden omgeleid omdat de muziek ruimte moest hebben! Op nummer 144 was er eerst de sigarenwinkel van Rense. Een al wat ouder echtpaar zonder kinderen. De man had een houten been. Wanneer ik er wat moest halen voor mijn vader en de man moest van achter komen, dan hoorde ik dat houten been tikken op de tegels van de gang. In die tijd had je nog niet van die mooie protheses, mogelijk waren ze er wel, maar dan niet te betalen voor de gewone man. Toen was er een soort van dikke bezemsteel, die je onder de broekspijp zag uitsteken. Nadat die twee men sen uit het aardse tranendal waren verdwenen kwam er de vloerbedekkingszaak in van Schrijver. Toen die het later groter gingen doen op de Broersvest, waar nu van der Vlerk is, is stomerij Verhoeff erin gekomen. Dat was ongeveer 1946. Begin 1988 heeft de gemeente het pand aangekocht voor de sloop. Verhoeff heeft er 43 jaar zijn brood verdiend, althans samen met mevrouw Verdam, die de zaak voortzette toen Verhoeff was overleden. Mevrouw Verdam was eerder in loondienst bij Verhoeff. Het huis werd in de eerste helft van 1988 gesloopt. Nummer 146: de groentezaak van Kees van der Kaag, annex waterstokerij. Kees deed, na vele jaren in die business te hebben gewerkt, zijn handel over aan Hoogendam. Daarna is hij nog jarenlang bewaker geweest bij de fietsenstalling op het sta tionsplein. Dat was toen een houten loods, links van het stationsgebouw. Dat sta tionsgebouw was een mooi bouwwerkje. Het heeft plaats moeten maken voor het nieuwe station en de Horvathweg. Dat was in de jaren zestig. Groenteboer Hoogen dam deed op latere leeftijd zijn winkel over aan zijn zoon Wim, de oudste van zijn vijf zonen. Op de andere hoek van de Oostsingel was de sigarenzaak van Dulfer, daarna jaren lang van Je Raay en nog enkele tabakswinkels. In de jaren zeventig is het pand ges loopt wegens verregaande bouwvalligheid. Daarnaast, in mijn schooltijd, de slagerij van Jan Kool. Zijn vrouw zag ik nogal eens wat bestellinkjes wegbrengen in de buurt in een klein wit tenen boodschappen- mandje met een witte doek erover. Jan Kool was overigens geen familie van mijn moeder, die ook Kool heette. Er waren in Schiedam nogal wat mensen met die naam. 81

Scyedam | 1993 | | pagina 9