Het terrein van Van Deventer's Glasfabrieken grensde aan het terrein van John de Kuyper Zn., distillateurs. mercieel belang kan de daarstelling dezer glasblazerij der stad Schiedam bezwaarlijk an ders dan hoogst welkom wezen, en moet zij dus, naar wij verwachten, met ons verlangend uit zien naar het tijdstip waarop, door haar inwerkingstreden, ook deze fabriek leven en bedrij vigheid in ons midden helpen bevorderen. Vinde zij zich voortdurend in staat gesteld, aan een aantal gezinnen brood te verschaffen De toegang tot het terrein aan de Buitenhavenweg nummer 122 lag tussen aan de weg staande branderijen. De tweede glasfabriek zou later gevestigd worden aan de Bui tenhavenweg nummer 146; ze zouden elkaar dodelijk beconcurreren. Uit een notariële akte blijkt dat op 17 mei 1856 een vennootschap onder firma werd opgericht. Vennoten waren Jacobus Sirks, Jacob Sichtermann en Antonie Marius Franciscus van Deventer. De firmanaam luidde Jacobus Sirks Co. In de loop der tijd nam de heer Van Deventer steeds meer de leiding van het bedrijf over; hij werd zakelijk leider en de twee anderen bleven vooral als financiers deel uitmaken van de vennootschap. In 1872 werd de naam gewijzigd in Firma Van Deventer Co. Flet was in de glasindustrie gebruikelijk, dat de arbeiders öf op het terrein van de hut öf in de onmiddellijke nabijheid woonden. Zo werden dan ook op het terrein van Van Deventer twaalf huizen voor het personeel gebouwd. Voorts werd in 1854 door de ge meente Schiedam een plan ontworpen voor de bouw van een aantal arbeiderswonin gen. Men noemde de nieuwbouw 'Nieuwstichf. De glasblazers kwamen in aanmer- 118

Scyedam | 1993 | | pagina 10