tert als mede-directeur ontslag verleend waardoor de leiding van de V.G. geheel kwam te berusten bij drs. Heule. Medio 1964 werd een zeer belangrijke overeenkomst tot samenwerking aangegaan met de vooraanstaande Franse glasindustrie Souchon-Neuvesel te Lyon. V.G. heeft zich hierbij onder meer verzekerd van de technische bijstand van deze onderneming en van de grootste Amerikaanse onderneming op het gebied van verpakkingsglas: Owens-Illinois te Toledo. Zo'n know-how-overeenkomst is van groot belang voor het opzetten van produktielijnen en niet minder voor de training van het personeel. Na 1964 werd de samenwerking daarom steeds intensiever. Grondstoffenopslag Voor een hoge kwaliteit van het glas, dat aan diverse bewerkingen wordt blootgesteld (men denke aan het steriliseren en het onder druk brengen met koolzuurhoudende frisdranken) is het noodzakelijk dat de grondstoffen voor het glas van constante sa menstelling zijn. Hierbij speelt vooral de vochtigheidsgraad van het zand een grote rol. Welnu, dat zand lag vroeger open opgeslagen en stond bloot aan elke regenbui. In 1964/65 werden dan ook in Schiedam acht enorme silo's gebouwd voor de opslag van grondstoffen, zes met een inhoud van 3500 ton elk en twee van 2800 ton. Een mo derne kraan met grijper lost de schepen en via een ongeveer honderd meter lange transportbaan verdwijnen de grondstoffen via een ingenieuze verdeelmachine in de diverse bunkers. De aanvoer en het interne transport van soda geschiedt op een geheel andere wijze. Per trein en met auto's worden stalen containers aangevoerd die langs pneumatische weg worden gelost. Onder hoge druk wordt de soda uit de containers via buizen naar de twee sodabunkers geblazen. De bunkers hebben een inhoud van honderdtwintig ton elk. Van de bunkers wordt de soda ook weer langs pneumatische weg naar het ge- menggebouw gevoerd. En wat gebeurt er nu met al die grondstoffen? Daarvan wor den geheel automatisch en zeer nauwkeurig, bepaalde porties afgewogen en in de mengtrommels gedeponeerd. Na zorgvuldig mengen vindt via een buckettrein en transportbaan het transport naar de ovens plaats. De veertig jaar oude transportbaan die in het verleden goede dienst bewees, werd in 1966 afgebroken. De oude opslagplaats van grondstoffen, die veel ruimte in beslag nam, en de transportinstallatie maakten plaats voor nieuwe opslagruimte voor gereed produkt. Glasvormcentrum In 1968 werd door Prins Bernhard het Glasvormcentrum in Leerdam geopend. Dit centrum is uniek in Europa. Hier zijn alle aktiviteiten met betrekking tot model- ontwerp, vormconstructie, ambachtelijke vaardigheid, produktietechnologie en marktontwikkeling zowel voor verpakkings- en huishoudglas als voor kristal, in creatief teamwerk gebundeld. Het centrum is van groot belang voor de verdere ont- marktontwikkeling zowel voor verpakkings- en huishoudglas als voor kristal, in crea tief teamwerk gebundeld. Het centrum is van groot belang voor de verdere ontwikkeling van het glas als gebruiks- en verbruiksartikel. De mogelijkheid om steeds weer nieuwe vormen te creëren, waartoe het glas zich meer dan elk ander materiaal leent, geeft het gunstige groei- en expansiemogelijkheden in de markt van heden en morgen. 125

Scyedam | 1993 | | pagina 17