Recycling Reeds voor het uitbreken van de eerste oliecrisis in 1973 begon men zich bij V.G. op het milieuvraagstuk te bezinnen. Proefnemingen moesten uitwijzen of men binnen het traditionele produktieproces in staat zou zijn op grote schaal gebruikt glas tot nieuw glas te verwerken. In de volgende jaren is duidelijk gebleken dat men in die op zet uitstekend is geslaagd en wel zodanig dat er aanzienlijk op grondstoffen (zand, kalk en soda) en energie kan worden bespaard. Voor elke duizend kilo glas heeft men twaalfhonderd kilo grondstoffen nodig. Er is dus sprake van tweehonderd kilo smeltverlies. Voor duizend kilo glas slechts duizend kilo scherven, dus geen smeltver- lies! Simpel gezegd: er gaat minder de glasoven in er komt minder de schoor steen uit. De glasbak deed z'n intrede. Aan het begin van de jaren zeventig werden bij wijze van proef driehonderd glasbakken in de omgeving van Rotterdam geplaatst. Het aantal glasbakken is in 1993 ongeveer achttienduizend! In 1992 is begonnen met het op kleur gesorteerd inzamelen. Hiertoe werden verschil lende uitvoeringen van de bekende glasbakken ingezet. Kunststoffen De N.V. Veglaplast, dit is de afdeling Kunststoffen van V.G., beschikt sinds 1972 over een imposant nieuw fabrieksgebouw in Etten-Leur, de snel groeiende industriekern van West-Brabant. Aan de hygiëne wordt ook in deze fabriek veel aandacht besteed. Immers de verpakkingen zijn voornamelijk bestemd voor levensmiddelen. Een scho ne, stofvrije fabrieksruimte is dus een eerste vereiste. Er zijn luchtfilterinstallaties aangebracht die gezuiverde lucht het gebouw binnenbrengen. Verder geldt een rook verbod. De invoer van de grondstoffen in de machines is ook daar geauto matiseerd. Nieuwe fabrieken Ook in Leerdam en Maastricht zijn nieuwe fabrieken gebouwd, terwijl fabrieken in Delft en Nieuw-Buinen zijn gesloten; de produktie is ondergebracht in Schiedam en Leerdam. Personeel: In 1982: 1931; in 1992: 2019 mensen. De Buitenhavenweg winter 1941-1942. 126

Scyedam | 1993 | | pagina 18