A blad 'Der Fachgenosse' werd hen toegezonden en wat voor hen belangrijk was werd onder 'schafttijd' besproken. In sommige gevallen werden door enkele ouderen de jongeren aangevoerd om tot be tere menswaardige toestanden te komen. Dit alles leidde ertoe een poging te onder nemen om in plaatsen waar flessenfabrieken waren, een vakvereniging op te richten. Op 27 oktober 1902 werd de 'Nederlandsche Glasblazersbond' opgericht. De Bond was gevestigd te Delft terwijl in andere plaatsen afdelingen werden gevormd. In 1904 kondigde de "Vereniging van Nederlandsche Glasfabrikanten'een algemene loonsverlaging over de gehele linie aan. Deze loonsverlaging werd door de arbeiders niet aanvaard enzij besloten in staking te gaan. Het was de tijd dat havenarbeiders, textielarbeiders en niet te vergeten de spoorwegar beiders 1903) tijdelijk uit protest het werk neerlegden. De aangekondigde loonsverla ging was eigenlijk een overrompeling voor de arbeiders. In het korte bestaan van de Nederlandsche Glasblazersbond was nog geen 'strijdkas' gevormd. Toch aanvaardde men de consequentie van de komende strijd en in alle glasblazerijen werd het werk neergelegd, nadat besprekingen met werkgevers tot geen gunstig resultaat hadden geleid. Andere vakorganisaties zegden financiële steun toe doch het resultaat hiervan was dat men aan de stakende arbeiders slechts een minimum aan geld kan uitkeren; er werd dan ook bij vele stakingen armoede geleden. Enige maanden werd de strijd vol gehouden. Tenslotte kwam er ook aan deze staking van 1904 een einde. Partijen kwa men tot een bepaalde overeenstemming welke wederzijds werd aanvaard. In 1912 brak weer een algemene werkstaking van de glasarbeiders uit; de arbeiders wilden afschaffing van nachtarbeid; hier gaven de fabrikanten geen gehoor aan. In de periode 1904-1912 kwamen verder wel eens kleine conflicten voor die onmid dellijk of na een paar dagen werden geregeld. Statuten Huishoudelijk Reglement r' Ilederlandschen Glasblazersbond 133 Op bij liet Hoofdbestuur ingediend verzoek van een der afdceiingsbesturen, zal binnen ecne maand nadat dit verzoek is ingekomen, ecne algemeene vergadering te Dr.l.l-T worden belegd. A KT. 1<). Art. 20. Alle gevallen die niet bij deze statuten of bij daaruit voorkomende reglementen zijn geregeld, worden door het Hoofdbestuur beslist. Van deze beslissingen zal in de eerstvolgende vergadering mededceling worden gedaan. De in deze statuten vermelde reglementen mogen geene bepalingen bevatten in strijd met deze statuten. Art. 21. Opgericht 27 October 1902. Soedgeheurd bij Ron. Besluit van II Hug. 1200. «a es Rootdzetel gevestigd te Delft. Het Hoofdbestuur, W. F. A. BITTER, Voorzitter. A. J. LAUSBERG, Secretaris. F. O. FRIEBEL, Penningmeester. M. HUISMAN, I W. G. MULDER. I Comm'ssans' Commissarissen.

Scyedam | 1993 | | pagina 25