Het einde van de nachtarbeid is in zicht. De 'Spitse Stok' komt nu met het koude bier, waarvan nog menig flesje wordt 'koud' gemaakt. De kostelijke maar tevens zeer goed kope inhoud van 'de emmer' is geheel verslonden. Uiteraard is de stemming nu op perbest en de nachtarbeid wordt beëindigd. Nog eenmaal wordt nauwkeurig na gegaan hoeveel maal per nacht het telhuisje is gekeerd, waaruit moet blijken dat ook zoveel maal 100 flessen zijn gemaakt. De Rotterdamse indragers haasten zich nu om op de 'plaats' te komen om de grote glaswagens, bespannen met twee sterke paarden en gevuld met manden met flessen, te halen. De wagens hebben als bestemming de Baan in Rotterdam, waar de vracht afgeladen wordt bij de firma De Kuyper. De laatste jongens, die hun armoedig jasje achter zich aanslepen, worden alsnog geholpen om op de wagens te klauteren, waar zij veelal spoedig van vermoeienis in slaap vallen. Ook voor hen is de nachtarbeid geëindigd, maar het zit weer goed want morgen vinden ze 5,~ in het loonzakje. Intussen, nadat de 'Dagploeg' op de stee is aangekomen, verlaten onze mannen de hut en begeven zich in een meer of minder vrolijke en rumoerige stemming naar de 'Tent' aan de Buitenhavenweg waar Hein Breukelman zijn scepter zwaait. Ook daar blijft een gedeelte van het loon op de 'lat' staan, maar 'a la Bonheur', woensdag is het loon beuren en wordt de schuld, al of niet met dubbel krijt geschreven, weer afgehan deld. Zo en niet anders was het leven van de Schiedamse glasmakers. Eenvoudige mannen, maar mensen die hun vak verstonden, stuk voor stuk kunstenaars in hun vak. Zij kenden en voelden niets voor machines en mechanisatie. Zij hadden geen oog voor de gereglementeerde arbeid en strenge controle op productie. Hun devies luidde: 'Werken', doch daarnaast de gemoedelijkheid en ook wel ongebondenheid, die zich uitten zowel tijdens als na hun arbeid. De staking in de vier fabrieken in het jaar 1904 bracht de 'Hutters' niet datgene wat er van werd verwacht. Wel deden zich voor de zich zo vrij voelende glasblazers onaan gename gevolgen voor, die zeker niet in goede aarde vielen. Daar was dan in de eerste plaats het bord met 'Loodjes', die bij het binnenkomen en uitgaan gelicht moesten worden. Na korte tijd waren alle loodjes verdwenen en vonden deze op de bodem van de Buitenhaven een plaatsje. Dan was daar de als een oude generaal aangeklede Por tier met goud en zilver, die die Glasmakers wel eens zou leren hoe het moest. Na korte tijd was de man zenuwziek en hij werd tenslotte door enkele glasmakers in zijn por tiersloge bewerkt met het gevolg dat beiden voor enkele weken naar de Noord singel verhuisden. De vermaardheid en wereldbekendheid van de nu bestaande N.V. Vereenigde Glas fabrieken is geboren in de wieg van de nijverheid en werklust van de zo eenvoudige glasmakers op het einde der vorige en begin dezer eeuw. Hun devies luidde: 'aanpak ken', doch daarnaast de gemoedelijkheid en ongebondenheid, welke zich uitte zowel tijdens als na hun arbeid. Zij zijn de grondleggers en pioniers van een basis waarop thans in volle glorie wordt geproduceerd. 138

Scyedam | 1993 | | pagina 30