Nieuw-Mathenesse hadden eveneens in de Doelen hun vergaderplaatsen. In de veertiger jaren van de achttiende eeuw bleek de St. Joris Doelen zeer bouwvallig geworden. Eensgezind besloot het stadsbestuur het gebouw af te breken en een nieuw pand te bouwen. Op het plein bij de oude Doelen verrees in 1743 een nieuwe Stads Doelen met een koetshuis en een paardestal, naar ontwerp van stadsarchitect Arij van Bol 'Es. In de laatste helft der vorige eeuw zijn er door de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Rotterdam, Schiedam en omstreken, telken jare Vee- en Pluimveetentoonstellingen gehouden. In onze eeuw heeft de St. Joris Doelen o.a. nog gediend als bewaarplaats van de verzame ling van het Stedelijk Museum tot 1941 In de crisisjaren werd de Doelen als stempellokaal gebruikt. Na de oorlog is het pand in 1949 in gebruik genomen door het jeugdwerk van Schiedam. Veel Schiedammers hebben in hun kinderjaren getimmerd en geknutseld en gedanst in de Doelen. In de laatste periode van het jeugdwerk is de Doelen ver achteruit gegaan; een binnenbrand in mei 1987 maakte een eind aan het jeugdwerk, zo kort na de pas gedane verbouwing. Het pand stond daarna leeg. Restauratie Paul de Graajf, mode fotograaf, thans 34 jaar, zag de St. Joris Doele als wrak aan het water liggen en stelde zich voor hoe dit pand weer zou schitteren in zijn volle glorie. Op 7 september 1989 kocht hij de Doele, met alle gebreken, maar ook met de charme van een 250jaar oud verleden. 'Een slag van een jaar' volgde en maakte de Doele tot wat het nu geworden is. Toen ik in de jaren 81-82 naar Schiedam kwam, viel de St. Joris Doele mij direct op. Met verbazing zag ik het pand aan de Schie er als een krot bij liggen. Vreemd voor een pand dat beeldbepalend is voor Schiedam. Slecht in het schilderwerk, rare gordijnen, systeem plafonds en een gebruik dat het pand niet ten goede komt. Na de brand in 1987 (volgens de brandweer aangestoken) aan de rechter zijde, stond het pand leeg en werden de ramen bijna elke week ingegooid. Ook de hardstenen tegels uit de gang werden gestolen of meegenomen door mensen die nog toe gang tot het pand hadden. Later is er toegang tot het pand door een half dicht getimmerd achterraam en ook ik waag me er een keer naar binnen. Dan wordt pas echt duidelijk hoe dit pand aan de binnenkant om zeep geholpen is met schilderwerk, systeem plafonds, wandbetimmeringen, kapot getrapte deuren en deurlijsten. Toch voel ik iets schitteren aan de atmosfeer die hier ergens verstopt is. Op 15-9-1989 liep ik met grote tegenzin naar de notaris omdat ik een krot ging kopen. Op 10-9-1989 was ontdekt, nadat alle systeemplafonds in de container waren verdwenen, dat bijna alle balk-knoppen aan de linker zijde van het gebouw verrot waren. Slavenburg bouwbedrijven was aan het berekenen wat de reparatie zou gaan kosten. Een bedrag wat zou uitdraaien op een tweehonderdduizend extra. Na besprekingen met de gemeente is een extra subsidie gerealiseerd die met een verhoog de eigen investering dit bedrag dekte. 169

Scyedam | 1993 | | pagina 17