WOONHUIS LANGE HAVEN 139 H. Nieman Het woonhuis Lange Haven 139 is in de 18e eeuw of eerder gebouwd en heeft een 19e eeuwse gevel. Tot 1990 is het eerst directiewoning, later kantoor geweest van drukkerij Roelants. Toen werd het verkocht met de bedoeling het in oude staat te laten restaureren. De restauratie was gereed in april 1993, maar de belangrijkste fase was reeds in 1990 en 1991 uitgevoerd. De intentie, het doorzettingsvermogen en de liefde voor dit historische gebouw, dat toen nog niet op de gemeentelijke monumentenlijst voorkwam, waren voor de Historische Vereniging Schiedam reden om de heer en mevrouw H. en E. Nieman-Mettes reeds in september 1991 te eren met de toekenning van het 'Scidam'-schildje. Historie Het pand Lange Haven 139 is het voormalig woonhuis van H.A.M. Roelants, stichter van de op 141 gevestigde gelijknamige drukkerij. Hoewel het huis zelf al veel ouder is, gezien een foto van 1864, is volgens een uit 1886 stammende bouwvergunning/tekening de huidige voorgevel afkomstig uit deze tijd. Het balkon heeft tot de dertiger jaren de voorgevel gesierd. Niet bekend is of de bouwkundige staat of de druk van de precario oorzaak is van het verdwij nen ervan. Waarschijnlijk stammen de twee met engelen en hoornen des overvloeds rijkelijk versierde stucplafonds ook uit 1886, evenals de trap tussen eerste en tweede verdieping. In verschillende fasen is het woonhuis verbouwd tot bedrijfsruimte. Wanneer welke verbou wing heeft plaatsgevonden, is niet met zekerheid te zeggen en ook het gemeente-archief heeft tot op heden hier geen uitsluitsel over kunnen geven. Zeker is dat er zeer veel verbouwingen zijn geweest, hetgeen blijkt uit de bintlagen waar veel veranderingen (voor trappen e.d.) in zijn aangebracht. De meest markante interne wijzigingen waren: het aanbrengen van een kluis op de marmeren gang en daarmee het afsluiten van het trappenhuis op de begane grond, het verwijderen van de trap naar de eerste verdieping (deze bleef bereikbaar via de panden 137 en 141het aftimmeren van het achterplafond op de eerste verdieping gecombineerd met het plaatsen van een scheidingswand, en het creëren van kleine bedrijfsruimtes door het hele pand heen. Tot april 1990 zijn al deze ruimtes bij de firma Roelants in gebruik geweest, waarbij de func tie van de ruimtes varieerde van directiekamer tot drukhok. Op verzoek van de Gemeente Schiedam is het pand (alsmede 137, 135 en 133) niet verkocht aan een projectontwikkelaar om te voorkomen dat het interieur zou verdwijnen ten koste van moderne appartementen. De beslissing van de firma Roelants gevolg te geven aan dit verzoek verdient dan ook de grootst mogelijke waardering. Restauratie De restauratie is in twee fasen uitgevoerd. De eerste fase is gestart begin april 1990 en heeft ca. 1 jaar geduurd. Behalve de woonkamer is alles in deze eerste fase gerestaureerd. Tijdens de tweede fase die van januari tot april 1993 heeft geduurd, is de woonkamer met plafonds gerestaureerd. 172

Scyedam | 1993 | | pagina 20