Om een verantwoorde restauratie tot een goed bewoonbaar woonhuis mogelijk te maken zijn eerst alle niet authentieke en (brand)gevaarlijke elementen verwijderd. Alle verdie pingen zijn volledig leeggemaakt door het verwijderen van aftimmerplaten, scheidings wanden, gas-, water- en electriciteitsleidingen en een stuk van de kluis. Bij het verwijde ren van de houten plafondplaten op de eerste verdieping werd een tweede stucplafond ontdekt. Buitenkant Om een gevaarlijke scheur onder het zijraam te verhelpen is de zijgevel tot voorbij deze scheur steen voor steen afgebroken en weer opgemetseld met de schoongebikte stenen. Het dak is geïsoleerd en voorzien van nieuwe pannen. Het trappenhuis is dertig centime ter opgehoogd tot zolderniveau, waardoor een dakterras gerealiseerd kon worden. De twee schoorstenen zijn om bouwtechnische redenen gesloopt, de voorste is echter in z'n geheel opnieuw opgemetseld. Een scheur in de voorgevel boven de deur is gestopt door de plaatsing van een stalen U-profiel. De ornamenten aan de voorgevel zijn volledig uit gekrabd waardoor de details met het blote oog vanaf de straat weer zichtbaar zijn. De kleuren die binnen en buiten gebruikt zijn, komen overeen met de oorspronkelijk gebruikte. Door voorzichtig schuren van de oude verflagen konden deze met grote waar schijnlijkheid vastgesteld worden. Verder zijn er veel bestaande onderdelen opnieuw in het pand verwerkt: orginele paneeldeuren, de orginele voordeur, kozijnen, ramen, lam pen alsmede drie blus-emmers (zand). Begane grond De bestaande houten vloeren zijn vervangen door een lichte betonlaag. Dit met polysty- reen-schuimkorrels gevulde beton is drukvast, isolerend en zeer licht, waardoor de fun dering niet belast wordt. Op het beton is vloerverwarming aangebracht en het geheel is vervolgens betegeld. De keuken is ontworpen en uitgevoerd door P.J. Mettes, uitvoerder van de restauratie. Verder zijn er een berging en een provisiekast aangebracht. Trappenhuis In het trappenhuis zijn de bogen boven de deuren en de schuine randen gerestaureerd en in oude stijl teruggebracht. Op de begane grond is een toilet half onder de trap geplaatst. Deze trap is eveneens nieuw, maar in dezelfde stijl als de bestaande - tussen de eerste en tweede verdieping. Om de lichtinval te verbeteren zijn in de zijgevel ramen geplaatst, alsmede een vluchtdeu'r (BG). Het achtkantige raam en het gootsteentje zijn authentiek. Woonkamer Eerste Verdieping Een kastenpartij - waarin een mini-keuken - is geïntegreerd met voor- en achterplafond door het aanbrengen van vakken met dezelfde profielen. De orginele stucplafonds - met name het achterplafond - zijn met groot vakmanschap gerestaureerd en in oude luister hersteld door het aanbrengen van Italiaanse kroonluchters. Een wit-marmeren schouw alsmede een houten vloer completeren het geheel. Tweede Verdieping en Zolder Op de tweede verdieping zijn twee slaapkamers en een badkamer aangebracht. Door een glazen pui en een vide is de lichtinval voor zowel de zolder als de tweede verdieping gewaarborgd. Op de zolder zijn een slaapkamer een was/stookhok gemaakt. 173

Scyedam | 1993 | | pagina 21