Bloed, Zweet, Tranen en Gewapend Beton Elk huisje heeft een kruisje. Ons huisje heeft een kluisje. Elke verbouwing kent tegenvallers. Ons huis had een kluis. Het meest aparte object, kenmerkend voor de geschiedenis van Lange Haven 139 is zonder twij fel de kluis. Het is zeker niet het meest waardevolle - na zo'n restauratie is hij toch leeg - maar het meest ludieke 'historische' stuk waar de meeste verhalen aan vastzitten en zullen vastzitten. Ook al zit de kluis er nog niet zo lang (ca. 1950), voor drukkerij Roelants was de bouw ervan een belang rijk punt in de geschiedenis. Op zeker moment werden hier namelijk naast boe ken ook waardepapieren gedrukt, hetgeen de bij naam opleverde van 'de kleine Joh. Enschede'. De kluis was nodig om de originele persplaten en de waardepapieren op te slaan. Zo heeft de kluis tot april 1990 trouw dienst gedaan. Was de kluis voor een drukkerij in waardepapieren een zegen, voor een woonhuis was de kluis een vloek of veroorzaakte deze. Met z'n vijf meter lengte versperde hij namelijk de toegang tot het trappenhuis en was het zo onmogelijk de rest van het huis op normale manier te bereiken. Na veel overwegingen werd het vonnis geveld: de kluis moest eveneens geveld worden, eerst helemaal, later gelukkig maar gedeeltelijk. Een klein gedeelte mocht blijven staan om de lange smalle gang naar het trappenhuis die bij volledige sloop zou ont staan, te breken. Ook om de geschiedenis van het pand te kunnen blijven zien, mocht de kluis gedeel telijk blijven. Maar de kluis wilde niet gedeeltelijk blijven, de kluis wilde in zijn geheel blijven. Zelden heb ik zo'n verzet gezien als dat van de kluis tegen z'n kortwieking. De term 'gewapend' beton sloeg hier niet op de inwendige versteviging, maar op het met scherp (kiezelstenen) terugschieten bij pogingen tot sloop. Diverse verwondingen waren het gevolg. Uiteindelijk heeft de kluis moeten capituleren voor het electrische, pneumatische en spier-geweld, welke slechts gecombineerd tot het beoogde resultaat geleid hebben. Ook al zullen we deze klu(i)s niet snel vergeten, uit respect en om te memoreren is de kleur ervan: rood. Wijnrood, denkt een buitenstaander. U en ik weten beter. Bloedrood, glimmend van het zweet, met hier en daar een traan. Lange Haven 139, restaureerd 1991 (Foto: R.W. Poels, september) 174

Scyedam | 1993 | | pagina 22