CAFÉ BUITENHAVENWEG 180 R.W. Poels Café "t Sterretje' is gevestigd in een in 1859 gebouwd pand op de hoek van de Buitenhavenweg en de Rotterdamsedijk. Het gebouw ging sinds de zeventiger jaren in status achteruit, vooral toen in 1977 de hoge kap werd verwijderd. Toen de heer J. Brussé het pand in 1979 verwierf stond hem een geheel in oude stijl gerestaureerd gebouw en café voor ogen. Het is hem gelukt, en zelfs meer dan dat. De kap is weer aangebracht, het interieur in oude stijl hersteld en naast het café is de stal weer opgebouwd. Het doorzettingsvermogen, het gevoel voor historische details en het op de juiste wijze aanpakken van dit historische gebouw waren voor de Historische Vereniging Schiedam reden om hem in september 1991 te eren met de bevesti ging van het 'Scidam'-restauratieschildje aan de gevel van dit pand. Een bijzonderheid was daarbij dat het schildje werd opgeschroefd door oud voorzitter van de Historische Vereniging mevrouw M. Janse, dochter van J.C.M. Janse, die er café-eigenaar was van 1930 tot 1963. Op zolder had zij er tevens haar atelier. Historie Op 7 december 1858 werd per notariële acte de verkoop vastgelegd van een stuk grond gelegen in de gemeente Oud- en Nieuw-Mathenesse, groot 208 vierkante el gelegen op de hoek Buitenhavenweg en de Hoge Schielandse Zeedijk. Dit stukje gemeentegrond ging daarmee over in handen van Teunis Louter, schipper en stalhouder te Schiedam, voor 1040,00. In de acte komt de bepaling voor: dat ten spoedigste met den voorgeno men opbouw van een huis, koetshuis en paardenstalling zal worden voortgegaan, overeen komstig het daarvan medegedeelde plan, en wel met dat gevolg dat een en ander uiterlijk den laatsten December 1859 zal volgebouwd zijn.' In dit pand werd toen een café geves tigd. Tot 1930 werd de naam 'Café Hoek' gevoerd getuige de nog boven in de gevel aanwe zige naam. In 1930 nam J.C.M. Janse de zaak over en ging er met zijn gezin boven wonen. Deze gaf het café de naam 'De Ster'. Op de ruit verscheen de naam: 'Slijterij Grossierderij De Ster'. De stal, die met het cafépand één geheel vormde onder één kap, deed in later jaren dienst als rijwielstalling en verhuur- en reparatiebedrijf van carriers. In 1954 is de stal grotendeels door brand verwoest. Het café- en woongedeelte ontsprong de dans doordat een brandwe rende tussenmuur aanwezig was, die tot de nok toe doorliep. In de tijd dat Pierre Jansen con servator was van het Stedelijk Museum werd de zaak een regelmatige ontmoetingsplaats van kunstenaars. In 1963 verkocht de toen 65-jarige Janse zijn bedrijf aan de firma Henkes. Het café is altijd voorzien geweest van een lage bar, totdat in de zeventigerjaren een nieuwe eigenaar deze verving door een hoog exemplaar. In 1977 leek het begin van het einde te zijn aangebroken toen de in slechte staat verkerende kap werd verwijderd. Het pand had zijn glo rie verloren. Eind 1978 brachten nieuwe eigenaren WJ. Looman en H. Landsbergen de lage bar weer terug. 176

Scyedam | 1993 | | pagina 24