Eind 1979 kwam de heer J. Brussé ten tonele. Deze oud-Schiedammer en chef-hofmees ter op de grote vaart besloot zijn leven verder aan wal voort te zetten en nam 't Sterretje (zoals men het café steeds meer was gaan noemen) over. Restauratie Toen na enige jaren de gemeente met de mededeling kwam dat het pand zou moeten wor den gesloopt voor de verbreding van de Buitenhavenweg, heeft Brussé alles op alles gezet om het oude cafégebouw van de ondergang te redden. Zijn inspanning werd beloond. Eind tachtiger jaren kon hij het pand in eigendom verkrijgen. Zonder subsidie ging hij aan de slag. De gevel werd het eerste aangepakt, waarna de binnenmuren aan de beurt waren. De voorlopige bekroning van het werk viel op 20 november 1989 toen het hoogste punt van de nieuwe kap werd bereikt. Toen het bestaande gebouw klaar was, werd gestart met de herbouw van het verdwenen stalgebouw. De oorspronkelijke, op oude foto's herkenbare raam- en deurindeling kon niet worden uitgevoerd, maar het uiteindelijke resultaat is alleszins aanvaardbaar. Het hoogste punt werd begin december 1990 bereikt, terwijl de afwerking in de loop van 1991 klaar was. Hierin, in een sfeer met paardestalattributen, is het restaurantdeel onderge bracht. Boven het café werd een grill-restaurant gesitueerd. Bij de restauratie kon gelukkigerwijze een aantal originele onderdelen in het pand worden gehandhaafd. Zoals de ronde dubbele toegangsdeur en het houten tochtportaal. De diep uitgesleten hardstenen drempel is met opzet door Brussé zo gelaten. In het interieur is het versierde centrale deel van de bartoog de oorspronkelijke doorgang naar de stal erachter. In het plafond zijn nog twee grote ronde gietijzeren roosters aanwezig. Deze waren vroe ger bestemd om de warme lucht in het café te laten circuleren door de vloer van de eerste verdieping, een fraai systeem vloerverwarming. De nu aangebrachte schouw en platte- buiskachel zijn niet origineel, maar completeren het interieur wel. Opvallende onderdelen zijn en blijven uiteraard de weer opgestelde grote flessenkast en de lage bar, die overigens volgens wettelijk voorschrift iets hoger is dan vroeger het geval was. Café Hoek op de hoek van de Buitenhavenweg op een foto uit 1902 of eerder. Boven in de gevel is vermeld: Café-Restaurant Stalhouderij. (Foto: J.van Diggelen, prentbriefkaart uitgebracht in 1902) 177

Scyedam | 1993 | | pagina 25