KOOPMANSHUIS LANGE HAVEN 141 R.W. Poels Dit hoekpand met de Korte Haven is een karakteristiek 18e-eeuws koopmans huis met een fraaie 19e-eeuwse pui met winkelruimte. Boekdrukkerij Roelants heeft er lang het bedrijf uitgeoefend. In 1990 besloot de directie tot een kostbare algehele restauratie. Door een ingenieuze constructie is verder overhellen in de richting van de Korte Haven onmogelijk gemaakt. De restauratie kwam gereed in de eerste helft van 1991 De jarenlange onaangetaste instandhouding en de voorbeeldige restauratie van dit fraaie pand waren voor de Historische Vereniging Schiedam reden om de directie van Roelants-Schiedam Speciaaldrukkerij op 11 september 1993 te eren met de toekenning van het 'Scidam'-schildje. Historie Het pand Lange Haven 141 is een hoog koopmanshuis met parterre, 3 verdiepingen en zolder, met een in het 4e kwart van de 18e eeuw gebouwde gevel, terwijl het pand zelf mogelijk van oudere datum is. De winkelpui en winkel dateren van het 3e kwart van de 19e eeuw. De (later Koninklijke) Boekdrukkerij Roelants is opgericht in 1846 en vestig de zich in het hoekpand van Lange en Korte Haven. Het aangrenzende pand werd bestemd tot woning van directeur Roelants. Naast het drukken van boeken en tijdschriften ging het bedrijf zich in de huidige eeuw steeds meer toeleggen op het drukken van toegangs-, tram- en buskaartjes. De drukkerij heeft als zelfstandig bedrijf bestaan tot 1970, het jaar dat het werd overge nomen door Nijgh Van Ditmar. Men bleef echter werken onder de eigen naam: B.V. Drukkerij Roelants-Schiedam. In 1985 kon de drukkerij uit een dreigend faillissement worden gered door persoonlijk initiatief van een drietal personen: de heren R. van der Vijgh, M. Rietveld en J. Geurtsen. Tevens traden zij op als de enige aandeelhouders. Rietveld en Geurtsen waren werkzaam in het bedrijf vanaf 1980, resp. van vóór 1960, o.a. als directeur en adj. directeur. Het bedrijf werd geheel zelfstandig voortgezet onder de naam Roelants-Schiedam Speciaaldrukkerij. Eind 1989 werden de drie oude panden naast het hoekpand verkocht aan geïnteresseer den die deze wilden behouden en restaureren. Met de opbrengst kon het pand op nummer 141 worden gerestaureerd. Toenmalig hoofdaandeelhouder Van der Vijgh kan gezien worden als initiatiefnemer tot de in september 1990 gestarte algehele restauratie van het 18e-eeuwse herenhuis annex kantoor. Het restauratieplan werd gemaakt en uitgevoerd door Aannemingsbedrijf A.W. Bresser B.V. uit Krimpen aan de IJssel. Eind 1991 trokken de drie reddende aandeelhouders zich terug. Voor hen kwamen vier nieuwe aandeelhouders. De directie wordt thans gevoerd door de heer J. Schilperoort, die in februari 1992 M. Rietveld opvolgde, maar al bij Roelants werkzaam was vanaf 1989. Na moeilijke jaren heeft Roelants weer een eigen plaats verworven, en daarbij hoort ook weer het drukken van toegangskaarten. 180

Scyedam | 1993 | | pagina 28