van de zijgevel lopen dan ook door tot de vloer. De trap naar de 2e verdieping moest worden vervangen, waarbij gelukkig werd gekozen voor een ambachtelijk stuk werk: het werd weer een houten dichte draaitrap van ouderwetse snit. De balken in het plafond ble ven hier zichtbaar en behielden hun donkere kleur. Dat laatste was ook het geval met de ruimte op de begane grond achter de winkel. Omdat het pand in de richting van de Korte Haven overhelt is aan de binnenzijde van de zijgevel, ca. 7 meter van de voorgevel af, een niet zichtbare stalen constructie gemaakt die van de grond tot aan de vloer van de 3e verdieping steeds smaller is uitgevoerd. Twee muurankers in de gevel aan de Korte Haven markeren de plaats. Een stalen verankering loopt op twee hoogten door de vloer naar de gevel van het aangrenzende pand. Op deze spectaculaire wijze kan het pand niet verder gaan overhellen. Pronkstuk van het pand was en is de fraaie winkelruimte met 19e-eeuwse betimmering. Deze verkeert nog in oorspronkelijke staat en moet in de vorige eeuw zijn aangebracht speciaal voor drukkerij Roelants en diende als toonkamer. De rondom lopende galerij diende om de (nog aanwezige) boekenkasten te kunnen bereiken in het bovendeel van de winkel. De halfhoge glas in lood voorzetruiten met blank glas voor de buitenramen zijn vervangen door meerkleurige exemplaren, maar het oude motief is wel gehandhaafd bij de beide loketten en de toegangsdeuren naar het kantoor op de eerste verdieping. De voorheen sombergroene antieke winkelpui heeft enkele licht accenten gekregen en oogt nu nog aantrekkelijker. Helaas verdwenen bij de restauratie twee gietijzeren raamhekjes uit de zijgevel. Sinds jaar en dag werd de zijgevel aan de Korte Haven gesierd (volgens sommigen ont sierd) met in grote letters de naam van de drukkerij. De directie heeft die traditie bij de gemeente gehandhaafd weten te krijgen. Alleen is de tekst nu niet rechtstreeks op de bak stenen muur geschilderd, maar op een los bord. De oude vervaagde tekst gaat daaronder verscholen. De met overheidssubsidie verrichte restauratie kwam gereed in het voorjaar van 1991In de zijgevel werd in het najaar van 1991 een herdenkingssteen aangebracht met het wapen van Schiedam en de tekst: MCMXCIRESTAURATIO. 182

Scyedam | 1993 | | pagina 30