VIJF EN TWINTIG JAAR ORGELMUZIEK IN HET STEDELIJK MUSEUM Kees Passchier Binnenkort zal het 25 jaar geleden zijn, dat het Bestuur van de vereniging 'Vrienden van het Stedelijk Museum te Schiedam' zich bereid verklaarde de maandelijkse orgelconcer ten in de Aula van het Stedelijk Museum te organiseren. Aanleiding hiertoe was de gron dige restauratie van het historische orgel in de Aula gedurende 1968 door Ernst Leeflang B.V., orgelbouwers te Apeldoorn. Uiteraard beantwoordt een dergelijke restauratie pas aan zijn doel wanneer het instrument daarna regelmatig te beluisteren valt. Bovendien is een geregelde bespeling gunstig voor het behoud van het orgel. Vandaar, dat het Ge meentebestuur zocht naar een instantie, waaraan de organisatie van orgelconcerten kon worden toevertrouwd. Een verzoek van College van B W heeft het Bestuur van de ver eniging doen besluiten deze taak op zich te nemen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst op 8 november 1968 werd het gerestaureerde instrument voor het eerst bespeeld door drie organisten, t.w.: S.W.J. Schade van Westrum, J.A. Remmerswaal en Jacq. P. Bek kers. De toenmalige burgemeester H. Roelfsema hield een toespraak, waarin hij de geschiedenis van het St. Jacobs Gasthuis met orgel verwerkte. Intussen was afgesproken, dat het Bestuur voortaan op de derde zaterdagmiddag van elke maand orgelbespelingen zou verzorgen. Na het voorbereidende werk vond de eerstvolgende bespeling in februari 1969 plaats. Hoe is de Aula aan dit klankjuweel gekomen? Sedert 1686 kerkte de Waalse Gemeente (toen de 'Franse kerkce' genoemd) in de kapel van het St.Jacobs Gasthuis en in 1770 vraagt het Kerkbestuur aan de Gasthuisregenten of er bezwaar bestaat tegen plaatsing van een orgel. Daarna volgt een verzoek aan het Gemeentebestuur om een openbare inschrijving te mogen houden ten einde geld voor dit doel bijeen te brengen. Wanneer in 1771 ook de Hervormden bereid zijn financieel bij te dragen - mits zij het toekomstig orgel voor hun 's zondagse vroeg-predicatie mogen gebruiken - geeft de Waalse Gemeente opdracht aan Godefridus van Zeiand te Rotter dam tot de levering van een éénklaviers-instrument voor de overeengekomen prijs van 1.756,-, exclusief plaatsing en schilderwerk. Deze orgelbouwer laat na enige tijd weten, dat hij niet in staat is de afspraak na te komen; waarschijnlijk om gezondheidsre denen want kort daarna is hij overleden. In verband hiermede gaat de opdracht naar de Goudse orgelbouwer H.H. Hess, die het orgel in augustus 1773 oplevert. De officiële ingebruikneming vindt plaats op 9 september d.a.v.. De uiteindelijke prijs bedroeg 1.800,-; plaatsen en schilderen 320,-. Het diner in de St.Jorisdoelen na afloop van de ingebruikneming kostte 67,-!In de totale uitgaven paste de stad 400,- bij. Met het oog op de grote verbouwing en uitbreiding van het St.Jacobs Gasthuis door de Rotterdamse stadsarchitekt D.J.F. Giudici wordt het orgel in 1785 gedemonteerd en tij delijk opgeslagen. Het bouwplan voorziet in een linkervleugel als mannenafdeling en een rechtervleugel voor de vrouwen; centraal er tussen de Gasthuiskapel. Deze werk zaamheden werden voltooid in 1787. Herplaatsing van het orgel volgt in 1793 door de Haagse orgelbouwer Joachim Reichner; 350,-. Gasthuis, kapel en orgel zijn sindsdien 186

Scyedam | 1993 | | pagina 34