ENKELE STANDAART ORGELS Wim Snikkers Bekijken we de lijst van afgeleverde kerkorgels dan valt op dat het bedrijf vooral aan de protestant-christelijke groep leverde. Een van de betrekkelijk weinige 'RK' orgels is geleverd aan de RK kerk aan de Goudse Rijweg te Rotterdam. Voor het Rotterdamse stadhuis is indertijd ook een orgel gebouwd. In 1914 werd aan de Ned. Protestanten Bond een orgel geleverd, 'samengesteld naar het verlangen van de heer Verhey toonkunstenaar te Rotterdam'. Er werd wel meer afgegaan op adviezen van organisten, zo ook bij het op 17 december 1919 opgeleverde, gerestaureerde orgel van de Grote Kerk waarbij H.J.P. Textor, al vier decennia organist van die kerk, betrokken was. Maar toch was de kerkeraad van de Hervormde Gemeente niet tevreden want zij verweten Standaart dat hij een nieuw modern instrument achter het 16-17e eeuwse orgelfront had geplaatst. Het oorspronkelijke orgel, van omstreeks 1520-1550 was in de loop der jaren vergroot en veranderd en vooral de reparaties uit de laatste anderhalve eeuw hadden dikwijls meer kwaad dan goed gedaan. In 1975 is het orgel van de Grote Kerk vervangen door een geheel nieuw instrument. In de Nieuwe Kerk (Bethelkerk) van de Ned. Herv. Gemeente werd in 1926 een Standaart orgel geplaatst. De theater orgels werden in de twintiger jaren steeds belangrijker. Tussen 1921-1933 leverde Standaart ongeveer de helft van alle in Nederland geïnstalleerde theater orgels. Vanaf 6.800 worden Wonderorgels' voor kleine theaters geleverd, in 1929 zijn daar van 21 geplaatst in Frankrijk, Duitsland, België, Engeland en Nederland. Grote theaters bestelden soms grote orgels met veel speciale mogelijkheden, soms geheel gebouwd naar de wens van een bepaalde organist. Deze orgels hadden honderden, soms een paar duizend pijpen. De namen van Johan Jong en Cor Steyn klinken nog bekend in de oren. Zij bespeelden het Vara orgel, waarvoor in de jaren dertig veel NVV leden uit de regio Rotterdam heb ben bijgedragen. Tot de jaren zestig is het orgel bespeeld. In 1977 is, via de Nederlandse Orgel Federatie, het orgel terecht gekomen in de recreatiezaal van de Chr. Technische School 'De Poort' in Rotterdam Oud-Mathenesse waar het in 1984 weer in gebruik is genomen. Eigenlijk is het een beetje triest dat al na een paar jaar dit orgel weer uit elkaar is genomen en opgeslagen in Voorburg. Nog een bekende naam: Pierre Palla. Op 8 en 23 december 1930 zendt de Avro een con cert van Palla uit, gespeeld op het demonstratieorgel dat staat in de werkplaats van Standaart. En in 1935 is Palla weer in Schiedam nu om voor het dagelijks bestuur van de Avro het zojuist gereed gekomen Avro-concertorgel te demonstreren. Dit orgel is echter geïnstalleerd in Hilversum door Compton uit Londen daar Standaart inmiddels failliet was gegaan. In de voorgaande jaren hadden wel meer Nederlandse orgelfabrieken de poorten moeten sluiten. Schiedam had een hoge orgeldichtheid. In 1929 krijgt de bioscoop Pandora aan de 10

Scyedam | 1994 | | pagina 10