Hoogstraat een orgel. (In 1934 gaat dit bedrijf City heten, en vanaf 1938 Monopole; het is nu al jaren geen bioscoop meer). Al eerder, in 1922, was er een orgel geplaatst in het Odeon theater dat in 1935 naar de Pniël kerk in Leeuwarden werd overgebracht, (zie Noot) Het zalencentrum Tivoli, Nieuwe Haven, heeft een orgel gehad dat later naar Velp is gegaan. In het café Karseboom (Broersvest 101) werd het orgel in de jaren vijftig nog regelmatig bespeeld. Organist was Gerard Bressers. Dan was er nog Lokkerbol die naast de Lutherse kerk aan de Lange Nieuwstraat woonde, waar hij ook zijn garagebedrijf had. Maar het bekendste orgel voor ons is natuurlijk in het Passage theater. Het Passage theater orgel Het Passage theater was een project van A. Tuschinsky, die in Rotterdam en Amsterdam al veel bioscopen bezat. In Schiedam liet hij door Standaart een theaterorgel bouwen van in totaal 146 registers, verdeeld over tien stemmen. De bekende Engelse organist Reginald Foort gaf hiervoor adviezen. Op 23 december 1933 wordt, aangekondigd door Alex de Haas, voor het eerst door Pierre Palla het orgel bespeeld in een groots opgezette openingsceremonie. Palla was toen de vaste bespeler van het Tuschinsky theater in Amsterdam en later ook van het Avro orgel. Palla is zeer tevreden en zegt zelfs tegen de orgelbouwer Standaart: 'Dit orgel zal er voor zorgen dat Schiedam als kunststad in de hele wereld bekend wordt.' Zover is het nooit gekomen en er is ook een uitspraak bekend Het Passage orgel Speeltafel 11

Scyedam | 1994 | | pagina 11