uit 1973 van de Schiedamse wethouder Bolmers: 'Stroomdraad doorknippen en de hele handel weggooien' toen na de zoveelste verbouwing er geen geld voor het orgel bleek te zijn. Soms moet een stad tegen haar eigen bestuurders in bescherming genomen worden. Gelukkig is de Nederlandse Orgel Federatie toen in de bres gesprongen. Zij heeft het orgel gerestaureerd en in onderhoud genomen. Sindsdien verzorgde de NOF regelmatig orgelconcerten, waarvoor dikwijls Britse organisten werden uitgenodigd. Schiedam heeft nu de kans, nu het theater wordt gesloopt het orgel te behouden op een nieuwe loka- tie. Er is zelfs een wethouder geweest die, ten overstaan van een volle zaal, heeft toege zegd dat het orgel behouden blijft. De vaste orgelbespeler is Joop Walvis geweest. Walvis werd op 25 augustus 1902 in Rotterdam geboren. Zijn vader was dirigent bij TuschinskyAl heel jong bespeelde hij het orgel in theaters. De Rotterdamse bioscopen Scala, Thalia en Grand. Hij was ook, vóór de tweede wereldoorlog, nog wel eens gelijktijdig verbonden geweest met Grand en Passage. Na afloop van zijn spel in Grand moest hij vliegensvlug met een Tuschinsky auto naar Schiedam, en als de auto er niet was per fiets. Hij zat dan hijgend op de orgelbank. Uit de oorlogsjaren is bekend dat in december 1941 een Henk Breton het orgel bespeelde. Bij het 25-jarig jubileum van Walvis als organist in 1949 zegt burgemeester Peek: 'Gij zijt een edele figuur wien veel dank is verschuldigd' en de zanger Leo Fuld noemde hem 'een klein ploertje waar iedereen van houdt.'Voor de Avro had hij een eigen wekelijks radioprogramma. Maar ook voor de NCRV verzorgde hij, onder de naam Stanley James concerten, niemand mocht weten dat dit het Passage theater orgel was. Zelfs de disposi- 12 Atelier met orgels in diverse stadia van afbouw.

Scyedam | 1994 | | pagina 12