CINEMA-ORGANIST. ties waren veranderd en hij moest uitkijken niet de verkeerde herkenningsmelodie te spe len. Maar de sfeer in de bioscooptheaters veranderde ingrijpend en er was steeds minder plaats om buiten de films nog orgelmuziek te laten klinken. Tot omstreeks 1958 heeft Joop Walvis op het Passage orgel de filmpauze muziek verzorgd. Hij is nog in Schiedam getrouwd en heeft een tijd in België gewoond. Later is hij demon- strateur van orgels geworden en heeft bij het Russische Staatscirkus gewerkt als begelei der van de clown Popov. Nog later bij Hagenbeek en Circus Sarrasani. Hij zat in het cir cuit van parties en shows en begeleidde de Haghe operette. Maar in Schiedam en daarbuiten zijn er nog veel mensen die een goede herinnering hebben aan zijn Passage tijd. OPLEIDING Voor het bespelen van onze Standaart-orgels in het buitenland worden EERSTE KLASSE ORGANISTEN GEVRAAGD. Het voornemen bestaat hiervoor een school te openen, waar jonge musici zich tot cinema- organist zullen kunnen bekwamen. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door de N.V. Standaart's Orgelfabrieken, Schiedam Tel. 68599 De gegevens over de theaterorgels zijn in het algemeen ontleend aan diverse publicaties van de Nederlandse Orgel Federatie. Deze vereniging maakt zich sterk voor het behoud van de overgebleven orgels. Noot Tussen 1912-1919 was Odeon een heel zalen complex aan de Tuinlaan/Plein Eendragt. In 1919 is dit verkocht en ves tigde er zich een garage. In 1927 kwam hier een filmstudio (postadres: Plein Eendragt 3). Dit complex had niets te maken met de zaal Eendracht, waar tot voor kort de Veiling was gevestigd. Lezers die hier meer van weten worden verzocht te reageren. De mededeling dat het Odeon orgel (uit 1922!in 1935 naar de Pniël kerk is overgebracht komt uit het NOF tijdschrift van 11 nov. 1979. Inde NOF publikatie van okt. 1986 staat dat het Pniël orgel in 1931 voor het Schiedamse Monopole theater is gebouwd en al een jaar later naar Leeuwarden is overgebracht. Wie weet hier meer van? Advertentie verschenen in de vakpers in juli 1928. Waarschijnlijk is van de grootse plannen voor een cinema-organisten school niets terecht gekomen. De sprekende film maakte de functie van het orgel als begeleiding van de scenes tijdens de film overbodig en het orgel werd alleen nog maar voor pauze muziek gebruikt. 13

Scyedam | 1994 | | pagina 13