Een attest In brochures over hun produkten namen fabrikanten dikwijls enige beoordelingen en recensies van liefst bekende personen op. Alleen als deze gunstig waren natuurlijk. Hieronder volgt zo'n attest. AMSTERDAM, 12/12*24 Een van onze mooiste concert-orgels, die wij in Nederland hebben, is wel het Standaart Concert-orgel, hetwelk in de Cinema-Palace te Haarlem is opgebouwd. In het instrument zijn de nieuwste vindingen aangebracht: eene opmerkelijke is de uitvinding van den heer Standaart zelf: 'De Serafijnsche stem', die een bijzondere bekoring heeft. De speeltafel is buitengewoon goed afgewerkt, waarvan ik zou wil len noemen o.a. de 2e en 3e manualen naast elkaar en de 'Zichtbare Generale Crescendo', welke bij 't sterker worden en terug naar 't pianissimo, telkens van kleur verwisselt. Kortom, de heer Standaart heeft met 't bouwen van het nieuwe Concert-orgel weer een nieuw bewijs gegeven, dat onze nationale orgel-industrie niet bij andere ten ach ter behoeft te staan. CI ry, t PIERRE PALLA Slagwerk, Trucs en Imitaties Het bioscoop orgel is speciaal ontworpen om films muzikaal te begeleiden en dit ver eist de mogelijkheid om speciale effecten met het orgel te bereiken. De organist kan het orgel ook als een 'gewoon' orgel laten klinken door deze effecten niet te gebrui ken of uit te schakelen. Onderstaande tekst is uit een Standaart brochure van theater orgels. Als slagwerk-instrumenten gebruiken wij voor onze orkestorgels de allerbeste trom mels, tambourijns, bekkens, castagnetten, enz. Triangel en Jazz-Block ontbreken niet, evenmin als de Chineesche gong voor Oostersche effecten. Ons carillon (de kleine klokjes) munt uit door bescheiden en helderen slag, de cathe- draalklokken door hun forsch, zuiver klokken-karakter. Een bijzondere attractie is onze 'Harpe Céleste', een register van wonderbare klankwerking, dat nog door geen enkelen Europeeschen orgelbouwer werd toegepast. Al deze registers worden geheel in eigen werkplaatsen vervaardigd. Het STAND AART-ORGEL bevat bijzonder veel trucs, zooals: sirene, nachtegaal, regen, wind, donder, autohoorn, claxon, spoorfluit, telefoonschel, paardebellen, trambel en scheepsfluit. Ze zijn, met smaak gebruikt, ongemeen werkzaam en ze worden door ons met raffinement toegepast. De bedieningsknoppen voor de diverse apparaten zijn buitengewoon gemakkelijk tijdens het spelen te bereiken. Verder zijn de regen- en de wind-imitatie gewoon in- en uitstelbaar en desverlangd kunnen deze automatisch aan- en afzwellen zonder dat de organist er eenige aandacht aan behoeft te schenken. Zeer effectvol is tevens de werking van ons 'donder-pedaal'. 15

Scyedam | 1994 | | pagina 15