DE GEZONDHEIDSKOLONIE Laura Albertina Maas, dochter van een rijke brander, nam op 28-09-1900 het initiatief om Schiedamse bleekneusjes een poosje naar buiten te sturen. Er werd een commissie gevormd waar zij penningmeester en secretaresse van werd. Voorzitter werd dhr. Morits Horn, direkteur van de HBS. Later werd een vereniging opgericht: de eerste vergadering was 27-11-1909. Samenwerking met een Delftse zustervereniging leidde naar een perceel grond in Nijkerk. Schiedam bracht 7.500,in. Kinderen tussen de 5 en 12 jaar zouden van goede voeding en frisse lucht worden voorzien. Een reservefonds diende tot instand houding van het gebouw, een ander tot de eigenlijke kinderuitzending. In 1934 is er over leg tussen dr. De Ranitz met de Direkteur van het Burgerlijk Armbestuur of en hoeveel de ouders der uit te zenden kinderen zouden kunnen bijdragen. We vinden namen van bestuursleden als: dames Van Buys en Ris, dr. A. Hoogendijk, dr. J.A. van Haaften, mevrouw Jonker Roelants en we weten dat op de achtergrond ook M.C.M. de Groot een fikse sponsor was en dit initiatief steunde. Gelden kwamen van gif ten en donaties, toneelvoorstellingen, prikkaarten, een gift van de D.E.S. en ook de Gereformeerde Diaconie en het Hervormd Weeshuis komen we tegen. Geselecteerd werd door schoolhoofden: twee kinderen per keer, en de huisartsen. De schoolarts keurde. Er werd niet gekeken naar kerk of richting en ook het bestuur was niet politiek of godsdien stig gekleurd. Een unicum voor die tijd. De zuilen stonden nog stevig overeind. In '76 is de vereniging geliquideerd. Tienduizend Schiedammertjes hebben er profijt van gehad. Het gebouw van de kolonie staat er nog: het is destijds aangekocht door de NEM, Near East Ministry, een stichting die zich bezighoudt met verzoening tussen Joden en Ara bieren. Aan de Voorthuizerweg worden conferenties georganiseerd, cursussen en oplei dingen. Het is een steunpunt voor zestig vrijwilligers in Israël. De voormalige eetzaal is nu 'huiskamer', de slaapzalen zijn verbouwd tot kamers. De oude gymzaal werd kantoor. Er kunnen 35 gasten verblijven. De grote keuken is er nog altijd met hetzelfde immense fornuis. Uit historisch oogpunt heeft men onlangs de oude naam van het huis GROOT DENNENLUST weer aan de voorgevel bevestigd. Zo af en toe komt er een grijs 'kind' langs en ziet herinneringen bevestigd. 21

Scyedam | 1994 | | pagina 21