VOORMALIGE BRANDERIJ LANGE HAVEN 56 A. van der Tuijn In de 18e eeuw werd aan de Lange Haven een branderij gebouwd met dubbele klokgevel. In 1982, na de langdurige leegstand werd dit fraaie pand aange kocht door de gebroeders A. en C. van der Tuijn om het voor eigen bewoning geschikt te maken. De gehele noodzakelijke restauratie werd in zelfwerkzaam heid uitgevoerd. In het interieur heeft men de historische kwaliteit zoveel mogelijk laten meespelen. Het particuliere moedige initiatief tot deze specta culaire restauratie was voor de Historische Vereniging Schiedam reden om de families A. van der Tuijn en C. van der Tuijn op 11 september 1993 te eren met de toekenning van het 'Scidam'-schildje. Historie Op de plaats waar thans gevestigd is het pand Lange Haven 56, stond in vroegere tijden een taanhuis. Wanneer dit taanhuis is gebouwd is niet bekend, in ieder geval vóór 1550. Het wordt reeds in de 10e penningen genoemd, b.v. die van 1561Neel Koe bruijckt haer taenhuijs, getacxeert tot 9en lOsch. Dit taanhuis wordt in de loop der tijden in parten uitgegeven, zoals bij molens het geval was.. Op 29-1-1724 koopt Arij Dane (van der Weegen) van de participanten van het taanhuis een huis en erf, voordien geweest zijnde een taanhuis. Prijs 1400. Hij was toen in het bezit van een rijtje van drie panden, gerekend vanaf de Taansteeg. Op 8-1-1718 had hij van Jan Junfferman het belendende pakhuis Lange Haven 54 aange kocht, dat van ouds was genaamd de Zoutberg en nr. 58 had hij reeds eerder aangekocht van Jacob Stevensz. Don, zijnde een huis en erf met een branderij daarachter en daar naast een gemene gang. Opdonderdag 20-4-1724 verzoekt hij aan de heerFabrijcq (=stadsarchitect) consent om daar waar het oude taanhuis had gestaan, een nieuw huis te maken met 'een steene bor- dest uijt de muijr op 's-heeren straat sullende coomen, vier voet en omtrent vier duijme' Arie Danielsz. van der Wegen is op 21-1-1728 overleden, waarna zijn weduwe Machteld Cornelisdr. 't Hart het gebouw tot 1742 in haar bezit heeft en het daarna over geeft aan Wijnand van den Pauwert, die een schoonzoon was van Arie v.d. Weegen. Op 21-6-1783 verkoopt hij het pand aan Thomas Heijligers voor de prijs van 10550. Thomas Heijligers overlijdt 16-4-1802, waarna de erfgenamen zijn bezittingen in com pagnieschap besturen, totdat op 5-3-1820 een verdeling wordt gemaakt van de erfenis. Het pand Lange Haven 56 gaat naar zijn zoon Willem Johannes Heijligers. De eigendom is daarna overgegaan naar de N.V. Mij tot Exploitatie van Onroerende Goederen 'de Hoogstraat'. In 1943 is het in bezit van de N.V. Amsterdamsche Likeurstokerij "t Loosje' van de Erven Lucas Bols te Amsterdam. Hierna is het in bezit gekomen van de firma Wittkampf, die later is samengegaan met Vrijmoed, zodat de firma Vrijmoed Wittkampf ontstond. 23

Scyedam | 1994 | | pagina 23