restaureren, waarbij de voorgevel in de oude toestand is teruggebracht. De toen aanwezi ge lage vierkante ramen zijn verwijderd en vervangen door de oude branderijramen op de huidige hoogte. Restauratie Bij de aankoop van de voormalige branderij, Lange Haven 56 in het jaar 1982, was reeds voorzien dat bij de verbouwing tot woning, niet alleen kamers ingedeeld zouden moeten worden, maar dat er aan het pand zelf ook het een en ander zou moeten gebeuren. De bouwkundige staat had door leegstand behoorlijk wat te lijden gehad door lekkage van het dak en de alom tegenwoordige duivenpoep. De verbouwing is in overleg met de architect C.J. Marcus geheel in zelfwerkzaamheid uitgevoerd. Als eerste werden de doorgangen naar het belendende pand nr. 54 dichtgemetseld, daar na werden de kantoren e.d. gesloopt, zodat er twee lege ruimten op de le en 2e verdie ping ontstonden van 8 meter breed en 16 meter lang. Op iedere etage is een moerbint aanwezig ter versteviging van de vloer, gesteund door twee palen op een console en aan beide uiteinden steunende in de voor-en achtergevel. Op de 1 e etage bleek de moerbint te laag te zijn om er zonder bukken onder door te kun nen lopen. Besloten werd om deze moerbint 20 cm omhoog te brengen en tevens de vloer uit te vlakken omdat deze afliep. Dit impliceerde dat uiteraard de moerbint van de 2e etage ook 20 cm omhoog moest. Dit gaf dus problemen met het dak zodat dit eveneens werd vernieuwd, waarbij de nokgor ding op dezelfde hoogte is gelaten en de muren 20 cm werden opgetrokken. De bestaande A-frames van het dak konden uiteraard niet meer worden gebruikt omdat ze minder spits moesten worden door het ophogen van de muren. Het hout van deze fra mes was of verrot of zo vaak gerepareerd, dat dit niet meer gebruikt kon worden. Door een afgesloten deal met de slopers van de eternietfabriek Van der Berg aan de Westvest, hebben we een partij balken overgenomen welke o.a. voor de A-frames zijn gebruikt. Het achterste gedeelte van het dak is weggelaten voor het dakterras. Als dakbeschot is bestaand dakbeschot gebruikt en dakbeschot wat was vrijgekomen van de verbouwing van café Podium, voorheen Quibus (Lange Haven 28). De moerbint van de 2e etage bestaat uit een balk van 16 meter lengte. Aangezien de dunne kant aan de voorzijde in de gevel was geplaatst, kwam dit minder fraai uit dan dat de dikke zijde aan de voorzijde geplaatst zou zijn. Dit laatste is niet alleen mooi maar ook praktisch, omdat de achterzijde de lage zijde is voor hemelwaterafvoer. Op de moerbint van de 2e etage rust namelijk de dakgoot, welke is gelegen tussen de twee dakpunten. Besloten werd om de moerbint te draaien, zodat indien de onderzijde van de moerbint waterpas werd gelegd, er een natuurlijke afvloeiing gerealiseerd werd. De draaiing van de moerbint geschiedde met behulp van een mobiele kraan. De moerbint werd op rollen geplaatst en door het raam geschoven, waarna de kraan het overpakte in een broekstrop. Buiten op de Haven werd de moerbint gedraaid en via het raam weer naar binnen geschoven. De gehele tijdsduur van de draaiing was ca. 20 minuten. Nadat alles geschuurd en gevernist was, werd de bint weer op zijn plaats aangebracht en de vloerde len op de geschuurde kinderbinten gespijkerd. De kinderbinten van de vloer van de 2e etage waren vroeger gedeeltelijk reeds ver- 25

Scyedam | 1994 | | pagina 25